Belföld
Szakmai egyeztetés után elbúcsúzhatunk a létminimumtól
Novemberre alakítják ki az új szegénységi mutatót
A cél, hogy feltárhatók legyenek a valóban legelesettebb társadalmi csoportok, ne legyen félrevezető a mutató elnevezése. A módszertan megújítása végett már zajlanak az egyeztetések az adatok felhasználásában érdekelt intézményekkel, szervezetekkel – közölte megkeresésünkre a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) annak kapcsán, hogy a jelenlegi létminimum helyett megkezdődött egy új, a magyar társadalomra relevánsabb, abszolút szegénységi mutató kifejlesztése.
Ezt az a temérdek változás indokolja, amely az előző, 1996-os felülvizsgálat óta bekövetkezett hazánkban, például a lakosság fogyasztásában. A hivatal részéről utaltak ennek kapcsán arra, hogy míg húsz éve nem volt félmillió, tavaly már a tizenkétmillióhoz közelített a mobil-előfizetések száma. A KSH nemrég közzétett, Statisztikai tükör című kiadványa is kitér a felülvizsgálat szükségességére. Ebben úgy fogalmaznak, értelmezés szempontjából is kifogásolható, ha az átlagtól kevéssel elmaradók egy csoportot képeznek a valóban legelesettebbekkel, másrészt a „létminimum alatt élők” címkével illetett csoport így kezelhetetlenül heterogén, és ez nem járul hozzá a legtöbb gondoskodást igénylő rétegek problémáinak megértéséhez, sem a kezeléséhez.
Leszögezték, befejezték a jelenlegi módszertanon alapuló publikációkat, és nemzetközi példákat is figyelembe véve kezdődik a munka az új mutatón. Az egyik lehetséges megoldás az Egyesült Államokban alkalmazott módszer átvétele – létminimum alatt él, akinek jövedelme kevesebb, mint az élelmiszerre fordított kiadásainak háromszorosa. Szóba jöhet az Európai Unió szintjén harmonizált, jövedelmi szegénységhez kötött abszolút szám, azaz egy jövedelemalapú érték használata. A hivatal mindenképp konszenzusos megoldást szeretne, ezért a KSH-felhasználók széles körével, kutatókkal, szakpolitikusokkal és munkavállalói képviselőkkel kívánják végrehajtani a változtatást.
Kérdésünkre Czibere Károly szociális államtitkár leszögezte, a kormány üdvözli a hivatal lépését. „Az eddig alkalmazott módszertan nem fedi azt, amiről az elnevezés szól. Sőt, súlyosan félrevezető. Akik valóban tenni szeretnének a szegénység ellen, azoknak érdekében áll, hogy olyan fogalmakkal dolgozzunk, ami a valóságot fedi” – fogalmazott, megjegyezve, a kidolgozásban szívesen közreműködnek. Információink szerint az új módszertan novemberre készülhet el.