Belföld
Sukoró-ügy: az ítélet következik
Letöltendő börtönbüntetés kiszabását kérte Tátrai Miklósékra az ügyészség, a védők felmentést indítványoztak

Szeptember 30-án elsőfokú ítéletet hirdethet a Szolnoki Törvényszék a sukorói telekcsere miatt még 2013 januárjában indított büntetőperben. Megírtuk, erre azt követően van lehetősége a bíróságnak, hogy az Alkotmánybíróság (AB) visszautasította a vádlottak panaszát, amellyel azt szerették volna elérni, hogy a testület semmisítse meg a Kúria határozatát az eljárással kapcsolatban. A legfőbb bírói fórum korábban annak ellenére döntött úgy, hogy a per maradjon Szolnokon, hogy az AB lényegében felszámolta az Országos Bírósági Hivatal ügyáthelyezési gyakorlatát. Az eredetileg a Fővárosi Törvényszékre szignált ügy tárgyalása ugyanis a hivatal vezetője, Handó Tünde döntése alapján került a megyeközpontba. Amennyiben az AB elfogadta volna a vádlotti beadványt, úgy akár elölről is kezdődhetett volna az ügy Budapesten.
Perbeszédében az ügyész nemrég letöltendő börtönbüntetést kért az első-, a másod-, a harmad- és a negyedrendű vádlottra, az ötödrendűre pedig pénzbüntetés kiszabását. Ismeretes, a Központi Nyomozó Főügyészség különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének kísérletével vádolta meg Tátrai Miklóst, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. volt vezérigazgatóját, Császy Zsoltot, az MNV volt értékesítési igazgatóját, Markó Andreát, a Pénzügyminisztérium volt szakállamtitkárát és F. Zsolt értékbecslőt. Császyt és F. Zsoltot mint bűnsegédet vádolják ezzel a cselekménnyel. V. Bálint ügyvéd, ötödrendű vádlott ellen kétrendbeli közokirat-hamisítás bűntette a vád. A másodrendű és a negyedrendű vádlottat magánokirat-hamisítással is vádolták.
A védők ügyfeleik felmentését kérték, Tátraiék pedig többször is arról beszéltek a tárgyalás során, hogy lényegében koncepciós eljárás folyik ellenük. A bíróság egyébként a nyomozati szakban még gyanúsítottként kihallgatott Gyurcsány Ferenc exkormányfőt, az utódját, Bajnai Gordont és Oszkó Péter volt pénzügyminisztert is meghallgatta tanúként, akárcsak Joav Blumot, a magyar állammal 2008-ban az ügyészség szerint jogsértő módon telekcsere-szerződést kötő üzletembert. A Velencei-tó partjára tervezett vigalmi negyed érdekében született ügylettel a vádhatóság szerint 1,2 milliárd forintos kár érte volna az államot.
A Kúria korábban egy polgári peres eljárás keretében semmisnek mondta ki az említett kontraktust, a washingtoni választott bíróság előtt pedig a befektetők próbáltak kártérítést szerezni hazánktól a King’s City fantázianevű projekt meghiúsulása miatt, ám nem jártak sikerrel. A Fővárosi Ítélőtáblán egyébként továbbra is folyamatban van egy polgári eljárás, amelynek tétje, hogy az egyik üzletember, Ronald S. Lauder készfizető kezességgel felel-e a kaszinóprojekttel kapcsolatos koncessziós szerződés kapcsán.