Belföld

Speciális közfoglalkoztatás indul

Egyedi támogatásokkal és szolgáltatásokkal tervez új programot a kormány több minisztérium összehangolt előkészítésével

Több mint kétszázmillió forintból, egyelőre csak kísérleti szinten, háromszáz fő bevonásával valósít meg speciális közfoglalkoztatási programot halmozottan hátrányos helyzetűek számára a kormány – tudta meg lapunk. A kezdeményezést az idei tapasztalatok alapján jövőre országos szintre is kiterjeszthetik.

kozmunka
(Változhat az álláskeresői nyilvántartás is (képünk illusztráció) (Fotó: MH)

Közösen vizsgálja a Belügyminisztérium, a Nemzetgazdasági Minisztérium, az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a közfoglalkoztatásba mentális vagy egyéb okokból be nem vonható álláskeresők személyi körét, továbbá a számukra nyújtható, személyre szabott szociális, egészségügyi és munkaerőpiaci szolgáltatások, felzárkózást elősegítő képzések lehetőségét – derül ki Pintér Sándor belügyminiszternek egy szocialista írásbeli kérdésre adott parlamenti válaszából. A fentiek érdekében úgynevezett közfoglalkoztatási pontokat hoznak létre az önkormányzatoknál, biztosítva a környéken élő, halmozottan hátrányos helyzetűek esetleges foglalkoztatását, egyszerű, rövid időn belül elsajátítható munkafolyamatokkal. Ilyen például a csomagolás vagy éppen a dobozhajtogatás.

A program mintegy százharminckétezer főt érinthet, akik több mint egy éve az állaskeresői nyilvántartásban szerepelnek, foglalkoztatásuk folyamatosan meghiúsult az egészségügyi alkalmassági vizsgálatokon, illetve a járási hivatal által is ismert szociális, mentális vagy egyéb problémával küzdenek. Az idén egy úgynevezett pilotprogramot folytatnak le, háromszáz fővel, a kezdeményezés országos kiterjesztése csak jövőre várható, a megszerzett tapasztalatok alapján.

Arról még nem döntött a kormány, hogy az érintett körbe tartozók törlése az álláskeresői nyilvántartásból miként történjen, ehhez előbb felülvizsgálnák a foglalkoztatási szakvéleményezés, illetve a komplex egészségügyi vizsgálatokról szóló szabályozást, előkészítve a szükséges törvénymódosításokat – tudatta Pintér Sándor. A cél e tekintetben egyébiránt az, hogy az érintett személyek hozzájuthassanak az állapotuknak megfelelő ellátáshoz.

A miniszter szerint a pilotprogram újszerűsége igazából abban rejlik, hogy a mentális, szociális vagy egészségügyi problémákkal küzdő álláskeresők számára nemcsak a foglalkoztatás útján kívánnak segítséget nyújtani, hanem egy valóban komplex, szolgáltatáscsomagot is tartalmazó kezdeményezéssel, mely egyénre szabottan tud reagálni a fennálló nehézségekre. Az ehhez szükséges felmérést a csatlakozás előtt a család- és gyermekjóléti szolgálatok, illetve központok, illetve a pszichiátriai és szenvedélybetegek ellátását biztosító nappali, közösségi ellátók végezhetik el. A szociális diagnózis alapozza meg ugyanis az egyénre vonatkozó támogatások és szolgáltatások körét, majd az érintettek a speciális közfoglalkoztatási programba való közvetítését követően foglalkozás-egészségügyi szakvizsgálaton is át kell esniük. Innen vagy továbbjut az illető, és alkalmazzák, vagy ha olyan súlyos az állapota, megkaphatja a megfelelő egészségügyi szakellátást. Úgy tudjuk, a pilotprogramra a költségvetés 209 millió forintot szán, a jövő évi forrásigényről azonban még nem született döntés.