Belföld

Sorsdöntő tisztújítás előtt áll az MSZP, leválthatják Tóbiást

Nézőpont: Gyurcsányékhoz tartana Molnár Gyula

Tíz éve nem talál magára az MSZP, a hét végi elnökválasztás tétje, hogy az önállósodás vagy a Gyurcsány-párttal való szorosabb együttműködés útjára lép-e a párt – vetíti előre a Nézőpont Intézet.

Továbbra sem talál magára a már lassan tíz éve válságban lévő MSZP támogatottsága, az egykor többmilliós táborral is rendelkező pártnak mára nagyjából hétszázezer szimpatizánsa maradt. A Demokratikus Koalíció (DK) és az MSZP közötti olló egyre szűkül, így Gyurcsány Ferenc évről évre nagyobb zsarolási potenciállal rendelkezik velük szemben – állapítja meg elemzésében a Nézőpont Intézet annak kapcsán, hogy a szocialista párt a hét végén tisztújítást tart. Ennek eredménye szerintük végleg megpecsételheti a párt sorsát. Az egyes elnökjelöltek szövetségkötési politikája ugyanis jelentősen eltér egymástól.

Az önállóságra Molnár Gyula győzelme jelentené a legnagyobb veszélyt, hiszen az egykori újbudai polgármester a gyors és érdekérvényesítés nélküli megállapodás képviselője. A bukott miniszterelnökkel, Gyurcsánnyal régóta szoros kapcsolatot ápol, a két politikus többször kölcsönösen kiállt egymás mellett. Az aspiránsok közül a legtapasztalatlanabbnak számító Harangozó Tamás is többször utalt arra, részt venne egy DK-val történő együttműködésben, de kizárólag Gyurcsány nélkül, tárgyalási kompetenciája azonban erősen kétséges.

A Nézőpont szerint Tóbiás József jelenlegi elnök és Szanyi Tibor EP-képviselő elzárkózna, illetve erőteljesebben ellenállna egy ilyen szövetségkötésnek, és az önálló párt megerősítésére helyeznék a hangsúlyt. Tóbiás a múlt emberének tartja Gyurcsányt, és azt szeretné, ha a baloldalt ismét csak az MSZP-vel azonosítanák, mondván, „nem szivárványkoalícióra van szükség”.

Szanyi pedig többször is keresetlen szavakkal illette a DK-s pártelnököt, az ő álláspontja talán a legélesebb ebben a kérdésben. Elnökként azonban könnyen Mesterházy Attila sorsára juthatna, aki ugyan sokáig megpróbált ellenállni, de a szocialista pártvezetésből kiszorult politikusok hatására, puccsveszélytől tartva megadta magát, s ez a 2014-es összefogáshoz, majd annak vereségéhez vezetett a választásokon.