Belföld
Soros-egyetem: nem enged a kormány a zsarolásnak
Hollik István szerint a kabinet részéről a nyitottság megvolt, a CEU tisztában van azzal,milyen feltételeknek kell megfelelnie, csupán egy politikai blöffről van szó
„Az ellenzéken belül megindult egy verseny, hogy ki tud hamarabb felülni a CEU-vonatra. Valójában a napi pártpolitikai pecsenye sütögetéséről van szó az esetükben” – reagált lapunknak Hollik István arra, hogy az ellenzék ismét utcára hívta az embereket a Soros György által alapított egyetem miatt. A Fidesz–KDNP-frakciószövetség szóvivője hangsúlyozta, ahogyan az már korábban bebizonyosodott, a Momentum „néhány like-ért” hajlandó az ilyen jellegű akciókra. A kormányszóvivőhöz hasonlóan Hollik István is leszögezte, hogy a Soros-egyetem esetében egy politikai blöffről van szó. „A CEU Magyarországon fog maradni, csak lehet, hogy az egyetem amerikai akkreditációjú képzéseinek diplomaosztó ünnepsége átkerül Bécsbe” – véli Hollik.
Arra a kérdésre, hogy meg fog-e születni a szükséges államközi megállapodás, a politikus elmondta: a kormány a helyzetet már egy ideje vizsgálja, ugyanakkor nem fog engedni a zsarolásnak. „A kormány részéről a nyitottság megvolt, a Soros-egyetem tisztában van azzal, hogy milyen feltételeknek kell megfelelnie” – hangsúlyozta. A Fidesz szerint a Momentum Soros érdekeit védi, és az ellenzéki politikusok a milliárdos támogatásával és a Soros-hálózat segítségével indulnak a választásokon. „A Soros-egyetem ma is zavartalanul működik Budapesten, a körülötte keltett hisztéria csak egy politikai blöff” – írták. Kovács Zoltán kormányszóvivő pedig a Kossuth rádióban beszélt arról, egyértelmű, mindenkire vonatkozó szabályok vannak Magyarországon a felsőoktatási rendszerben a külföldi intézmények számára.
Ismert, Michael Ignatieff, a CEU rektora csütörtökön bejelentette, hogy ha december elsejéig nem sikerül megoldást találni a CEU körül kialakult helyzetre, az amerikai akkreditációjú mester- és doktori programjaikra jelentkező új hallgatók a 2019/20-as tanévtől már Bécsben tanulnak. Az egyetem rektora nehezményezi, hogy a magyar kormány eddig nem írt alá olyan nemzetközi egyezményt, amely lehetővé tenné, hogy az egyetem New York-ban akkreditált amerikai intézményként szabadon működhessen Budapesten. Állította, ők a maguk részéről mindent megtettek, teljesítették a kormány által szabott feltételeket. Kérdésre reagálva kitért Soros Györgyre is, jelezve, „személyét az egyetem tiszteletben tartja, tiszteli, csodálja, megköszöni támogatását, de az alapszabályukkal ellentétes lenne, ha tőle függnének”.
A Momentum tegnap estére az egyetem Nádor utcai épületéhez hirdette meg a demonstrációját, és csütörtökön az LMP ifjúsági tagozata is bejelentkezett tüntetni, ők november 7-én egyúttal az állítólagos tandíj ellen is demonstrálnak. Az áprilisi országgyűlési választáson három százalék alatti teljesítményt elért Momentum korábban a felsőoktatási törvény módosításáról és a Soros-egyetem működéséről akart népszavazást, tavaly év végén pedig aláírásgyűjtésbe kezdett a külföldről támogatott szervezetek átláthatóságáról szóló törvény visszavonásáért. Akkor Hollik István kijelentette, hogy a párt ezzel az akcióval nyíltan Soros-hálózatot épít.
A közelmúltban egyébként az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a Momentum állami támogatásának felfüggesztését kezdeményezte, mert a párt nem biztosította a kampánypénzek ellenőrzésének feltételeit, például a párt többszöri megkeresés ellenére sem volt elérhető. Lapunk megkeresésére a Momentum most azt közölte, az előírt határidőn belül megküldték az elérhetőségünket, az ÁSZ a napokban fel is kereste őket. „A kért adatokat a törvényben előírt határidőn belül rendelkezésükre bocsátjuk” – írták.