Belföld

„Sajátos biztonságpolitikai helyzet”

Simicskó István: A nemzetközi terrorizmus térhódítása sohasem volt olyan széles körű, mint ma, a magyarok békét szeretnének

A katonai hivatás felértékelődött, hiszen konkrét veszély fenyegeti hazánkat és Európát. A tömeges illegális bevándorlás a civil világ terrorfenyegetettségét növeli, a hátország biztonságát veszélyezteti – jelentette ki tegnap Simicskó István honvédelmi miniszter a Koszovóba és Irakba induló katonák búcsúztatásán.

simicskó
Migrációs Válsághelyzet Kezeléséért Szolgálati Jelet adott át a miniszter a határőrizetben részt vevő katonáknak (Fotó: MTI/Bodnár Boglárka)

Csaknem ötszáz, külföldi misszióba induló honvédet búcsúztatott a honvédelmi miniszter Tatán, ahol a határoknál szolgálatot teljesítő katonáknak Migrációs Válsághelyzet Kezeléséért Szolgálati Jelet adott át. Azok a feladatok, amelyeket a katonák végeznek a határoknál vagy a külföldi missziókban, a magyar társadalom, a magyar nemzet biztonságát szolgálják – hangoztatta Simicskó István. A miniszter az iraki és koszovói misszióba induló alakulatok előtt arról beszélt, hogy a biztonságpolitikai helyzet rendkívül sajátos, mert miközben a hagyományos katonai kihívások is jelen vannak a világban, új veszélyek jelentkeznek. A nemzetközi terrorizmus térhódítása sohasem volt olyan széles körű, mint ma – hangsúlyozta, hozzáfűzve, a magyarok stabilitást és békét szeretnének nemzetünk és Európa számára is. Ezért küzdünk, ezért dolgoznak honvédjeink szerte a világban, ahol a globálisan jelentkező biztonsági kockázatok felszámolásában és határaink védelmében is részt vesznek – idézte a tárcavezetőt a távirati iroda.

Simicskó István szerint ma a katonai hivatás felértékelődött, hiszen konkrét veszély fenyegeti hazánkat és Európát. Tudjuk és látjuk, hogy a tömeges illegális bevándorlás a civil világ terrorfenyegetettségét növeli, a hátország biztonságát veszélyezteti. Ezzel szemben fel kell lépniük a katonáknak, a rendőröknek, a titkosszolgálatoknak és minden békeszerető embernek. Nem szabad engedni, hogy ártatlan civilek, nők és gyermekek haljanak meg értelmetlen terrorcselekmények miatt – szögezte le a miniszter.

A tatai laktanyában a nyugat-balkáni KFOR-kontingensbe 354 katonát indítottak útnak. A Magyar Honvédség 1999 óta folyamatosan jelen van Koszovóban, a mostani a tizenötödik váltás. Az iraki misszióban a harmadik váltásban 139 emberrel veszünk részt. A búcsúztatás alkalmával mutatták be a Magyar Honvédség új gyakorló-egyenruháját, amely új szabású, jobb minőségű, modern alapanyagból készült, és nagyobb biztonságot ad veszélyes terepen, mivel infravisszaverő képességgel rendelkezik. A miniszter rámutatott, az új uniformis egy folyamat első lépése, amely azt üzeni a honvédség számára, hogy a katonák egyre fontosabbak a társadalomnak. Kiemelte, emberközpontú honvédelem a cél, ennek érdekében az illetményemelés is elindult, emellett kiképzésben és egyéni felszerelésben is a 21. század körülményeit biztosítják a seregben szolgálónak.

Simicskó István tegnap Huszár János vezérőrnagyot nevezte ki a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokság vezetőjének. A székesfehérvári kinevezési ünnepségen a miniszter kiemelte: Huszár János egész életét a katonai hivatásnak szentelte. „A vezérőrnagy végigment a ranglétrán, szinte minden magyar helyőrségben szolgált, a honvédség iránti elkötelezettsége egyértelmű” – közölte Simicskó. Hangsúlyozta, hogy a jövőben is rátermett vezetők kerülnek majd a különböző parancsnoki beosztásokba.


Huszonöt szlovák rendőr a déli határra

Ünnepélyes keretek között fogadták tegnap Budapesten azt a huszonöt rendőrt, akiket a visegrádi négyek határrendészeti együttműködése keretében, hazánk kérésére Szlovákia küldött a magyar–szerb határ megerősítésére. Kontrát Károly, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára az eseményen a távirati iroda tudósítása szerint arról beszélt, hogy Magyarország és Szlovákia egyformán gondolkodik, együtt cselekszik és közösen lép fel a ránk zúduló illegális migrációval szemben. Szlovákiának és az egyenruhásoknak köszönetet mondva az államtitkár kiemelte, hazánk óriási erőfeszítéseket tesz azért, hogy megvédje a magyar embereket, az ország déli határait és egyben a schengeni külső határt. Emlékeztetett, szigorú törvényeket alkottunk, és jelentős élő erős védelmet vezényeltünk délre, ahol jelenleg nyolcezer honvéd és rendőr teljesít szolgálatot. Magyarország biztosítja az eredményes határvédelemhez szükséges anyagi feltételeket, az elmúlt egy évben több mint százmilliárd forintot fordítottunk e célra – hangsúlyozta Kontrát.
Az államtitkár emlékeztetett, az elmúlt héten több mint négyszázan próbáltak átjutni illegálisan a határon.

Kontrát Károly az M1 csatornán közölte: Ausztria is küld majd rendőröket a schengeni határ védelmére, az osztrák kontingens előreláthatólag szeptemberben érkezik hazánkba.