Belföld

Razziák a gyógyszerhamisítás ellen

Az illegálisan terjesztett készítmények összetétele, tárolási körülményei ismeretlenek, esetleg nem tartalmaznak hatóanyagot

Lezárult az eddigi legnagyobb nemzetközi razzia az illegális gyógy­szerkereskedelem ellen az Interpol vezetésével. Hazánkban május 30. és június 7. között nyolcvankétezer hamis tablettát foglalt le a rendőrség, ezek többsége daganatos betegségek elleni „orvosság” volt.

gyogyszer
Többségében rák-, HIV- és cukorbetegség gyógyítását ígérik a feketén árult „orvosságok” (képünk illusztráció) (Fotó: MH)

Összesen százhárom ország százkilencvenhárom hatósága lépett fel egy időben a gyógyszerhamisítás ellen, az Interpol irányításával, az úgynevezett Pangea akció keretében: Magyarországon több mint kilencvenmillió forint értékben foglalt le készítményeket a rendőrség, köztük nyolcvankétezer tablettát – jelentette be tegnap Csákó Ibolya, az Országos Rendőr-főkapitányság bűnügyi osztályának kiemelt főreferense. Az eddigi legnagyobb nemzetközi razzia végeredményeként hazánkban hat nyomozást indítottak, egy embert már őrizetbe vettek, egy ellen pedig körözést adtak ki. Ilku Lívia, a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület gyógyszerhamisítás elleni munkacsoportjának vezetője arról beszélt, az idén május 30. és június 7. között megrendezett IX. Pangea akció során összességében 14,5 milliárd forintnak megfelelő értékben, összesen több mint tizenkétmillió hamis tablettát, továbbá háromszázmilliárd forint értékben körülbelül kétszázhetvenezer orvostechnikai eszközt foglaltak le. Az intézkedések száma, az elmúlt évekhez viszonyítva jelentősen nőtt: világszerte hétszáz nyomozás indult, 393 embert tartóztattak le és 4392 weboldalt függesztettek fel.

A szakember beszámolt arról is, hogy az egyhetes akció alatt lefoglalt gyógyszerek legnagyobb része daganatos betegségek elleni „orvosság”, HIV- és cukorbetegség kezelésének tesztelésére ajánlott, de megbízhatatlan eszköz, hamis fogászati készülék és tiltott sebészeti eszköz is volt, valamint fogyókúrás, merevedési zavarok és hajhullás elleni pirulákat is találtak a hatóságok.

A hamis készítmények és az illegális gyógyszerkereskedelem elleni fellépésben hangsúlyos szerepet kap az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) is, amelynek 2015. január 1-jétől bővült a hatósági jogköre: az engedély nélkül árusító online felületeket blokkolhatják vagy ideiglenesen hozzáférhetetlenné tehetik. Pozsgay Csilla, az intézet főigazgatója elmondta, hogy idén mostanáig kilenc esetben blokkoltak internetes oldalakat, jelenleg pedig harminc ügy van folyamatban.

Kifejtette, különösen nőtt bizonyos pszichotróp szerek és kábító tartalmú fájdalomcsillapítók illegális kereskedelme, vagyis a Xanax, a Frontin és a Rivotril is bekerült az „illegális ellátási láncba”. Felhívta a figyelmet arra, hogy az innen származó készítmények bármennyire is hasonlítanak a legálisan működő, patikában receptkötelesen kiváltható gyógyszerekre, összetételük, készítési módjuk, hatáserősségük, tárolási körülményeik nem ismertek.

Pozsgay Csilla hangsúlyozta, vannak olyan ellenőrizetlen készítmények, amelyek nem tartalmaznak semmilyen hatóanyagot, ám ez is veszélyes, mivel az ember abban a hitben szedi a szert, hogy megkapja a szükséges terápiát. Megjegyezte, az internetes gyógyszer-kiskereskedelemnek van legális formája is: Magyarországon tavaly július óta működhetnek internetes patikák, amelyeket az OGYÉI honlapján is megtekinthető hivatalos logóról lehet felismerni, illetve arról, hogy kizárólag recept nélkül kapható készítményeket kínálnak.