Belföld
Példák bátorságból, bajtársiasságból
Maruzs Roland: Méltó emléket állít a „kisembereknek” a hősök naptára
– Miért a kisemberre fókuszáltak?
– A hadvezérek, tábornokok és főtisztek élettörténete általában ismert, s mi az első világháború eseményeit nem a hadmozdulatok, esetleg a jelentősebb katonai műveletek oldaláról próbáltuk bemutatni. Sokkal érdekesebbnek tartottuk a feledésbe merült honvédeket, akik példát adtak helytállásból, bátorságból, olykor az önfeláldozásig terjedő bajtársiasságból. Fontos közbeszúrni, a hősök naptára magánkezdeményezésből három hadtörténész, Szentváry-Lukács János, Illésfalvi Péter és jómagam összegzése nyomán került fel a világhálóra a Katonahoseink.hu című honlapon.
– Összesen mennyi hős sorsát ismerhetjük meg?
– Durván számolva másfél ezer ember tiszteletre méltó cselekedetét vettük számba.
– Honnan gyűjtötték az információt?
– Rengeteg forrást kellett átnéznünk. Egyrészt a napi jelentéseket, a korabeli újságcikkeket és a húszas-negyvenes években megjelent ezredtörténeti könyveket. Ha szabad így fogalmazni, sok ezernyi hőst találtunk – ám a munkánk egy határ után rendkívül nehézzé vált.
– Miért?
– Nekünk szó szerint minden napra kellett egy honvéd. Azaz hiába leltünk, mondjuk egy jelentést, amely felsorol ötven nevet, ha az csak egy konkrét naphoz és eseményhez kötődött, nem tudtunk egynél több katonát kiemelni belőle. Első nekifutásra úgy hétszáz napot tisztáztunk, ám innentől egyre több és több akadályt kellett leküzdeni. Az előkészítés egy esztendőt vett igénybe, ugyanakkor bátran állíthatom, mind emberileg, mind szakmailag megérte a befektetett energiát.
– A műsor rég fut, nem jelentkeztek magánemberek, hogy az ő felmenőjük is bekerüljön?
– De, sokan írtak s írnak az általunk szerkesztett honlapra. Minden információt örömmel fogadunk, de arra már nem vállalkozhatunk, hogy a rádiós megjelenést módosítjuk.
– Akkor ezek elvesznek?
– Semmiképpen! Mint mondtam, az oldalon napra lebontva mindenki fellelhető, s az egyes, újonnan megismert hősöket és hőstetteket ide illesztjük be. Azaz egy-egy dátumnál már több név és cselekedet is olvasható. Külön öröm, hogy az anyag első, 1914-től 1916-ig tartó része már könyvalakban is elérhető a boltokban.
– Mikor jön a folytatás?
– Reményeink szerint hamarosan. A könyv számos korabeli fényképet, illusztrációt tartalmaz. Rendkívül szép kiállítású, méltó azok emlékéhez, akik a hazájukat oltalmazták az első világháborúban.
– Mikor zárul a műsorfolyam?
– Ha semmi nem jön közbe, 2018. november 3-án, azaz Magyarország számára az első világháború utolsó napjának századik évfordulóján ér véget a Hősök naptára.