Belföld

Párbeszédben a zsidó közösségekkel

Országos program keretében, állami támogatással újult meg a Mádi Rabbiház

Az elmúlt években a kabinet kiemelt figyelmet fordított a zsidó kultúra és örökség megőrzésére, ennek jegyében kezdődött el az átfogó zsinagógarekonstrukciós program – hangoztatta Csepreghy Nándor államtitkár.

A kormány együttműködésre és folyamatos párbeszédre törekszik a zsidó szervezetekkel, valamint támogatja vallási és társadalmi munkájukat – hangsúlyozta Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára a megújult Mádi Rabbiház tegnapi átadásán. Az MTI beszámolója szerint kifejtette, az elmúlt években a kabinet kiemelt figyelmet fordított a zsidó kultúra és örökség megőrzésére, ennek jegyében kezdődött el az átfogó zsinagógarekonstrukciós program, valamint a magyarországi zsidó temetők és sírkertek felújítása, amelyek a kormány kiemelt fejlesztései is egyben. Az eddigi kezdeményezések és a megvalósult fejlesztések célja, hogy állami segítséggel igazi közösségi terek jöjjenek létre. Az ilyen helyszínek, mint a rabbiház és a hozzá kapcsolódó zarándokút alkalmas arra, hogy „közelebb hozzanak minket egymáshoz” – fogalmazott.

Köves Slomó, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) vezető rabbija a helyi zsinagógában megtartott beszédében hangsúlyozta, egyes feljegyzések szerint már 1609-ben járt borkereskedéssel foglalkozó zsidó ember Mádon, 1726-ból hivatalos adat is van arról, hogy Mádnak volt zsidó lakosa, 1836-ban pedig már nyolc zsidó család élt ott. Tokaj-hegyalja a magyarországi zsidó spiritualizmus, a magyar haszidizmus bölcsője. Szólt arról is, a mádi zsidóság a helyi közösség életében is részt vett, támogatta az 1948-as szabadságharc katonáit, részt vett az első világháborúban, a ’30-as évek elején pedig gyűjtést szervezett az világháborús hősök emlékművére. A holokauszt idején a teljes közösséget elhurcolták.