Belföld

Öveges-program és a zárolt uniós kifizetések

Bűnszövetségben, üzletszerűen elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás gyanúja merült fel a tizennégymil­liárdos uniós keretből finanszírozott Öveges-program lebonyolításában – az Index szerint ezt állapította meg a Nemzeti Nyomozó Iroda vizsgálata.

A portál emlékeztetett, hogy a rendőrség 2014-ben kezdett nyomozni az iskolai tanterem-felújítások címén eltüntetett pénzek után. A március közepén meghozott határozat szerint a pályázatokra beadott vállalkozói ajánlatokban jelentős túlárazások szerepeltek, amelyek az ellenőrzés hiányosságai miatt alkalmasak voltak a „pénzeszközök megszerzésére”.

Az Öveges-program a napokban került előtérbe, miután kiderült, hogy az Európai Unió negyvenmil­liárd forintnyi, hazánknak szánt támogatást tart vissza. Sajtóhírek szerint az unió az említett program problémái miatt zárolta a kifizetéseket. Később az Emberi Erőforrások Minisztériuma cáfolta az összefüggést. Felhívták a figyelmet, hogy az Öveges-program nem a felfüggesztéssel érintett Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program része. A TIOP-projektet 2014-ben vette át a minisztérium, és akkori vizsgálataiban számos hibát tárt fel. Az Emmi megállapította, hogy a leszerződött, több mint 550 milliárd forintnyi projekt többsége el sem indult, a pályázók 85 százaléka nem jutott hozzá a forráshoz. A projektek kapcsán a minisztérium 73 szabálytalansági gyanúbejelentést tett, amelyek közel harmincötmilliárd forintot érintettek.