Belföld

Öt évre választunk képviselőket

Önkormányzat 2014. A szavazókörök reggel hat és este hét óra között lesznek nyitva, és voksolni csak személyesen lehet

Vasárnap ismét az urnák elé járulhat Magyarország több mint nyolcmillió szavazópolgára, hogy megválassza a helyi képviselő-testületek és a megyei közgyűlések tagjait, a polgármestereket és a főpolgármestert. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb választási tudnivalókat.

lang
Láng Zsolt II. kerületi polgármester Buda első kerekes székes hintáját adta át tegnap a Marczibányi téren mozgássérült gyermekek számára (Fotó: MH)

A rendszerváltás utáni hetedik önkormányzati és nemzetiségi önkormányzati választást tartják hazánkban vasárnap. Az új eljárási törvény értelmében azonban több változás is életbe lép. A legfontosabb, hogy most már öt évre választjuk az önkormányzatok tagjait. A választás egyfordulós, nincs érvényességi és eredményességi küszöb, azaz akár egy szavazat is elég lehet egy poszt megszerzéséhez. A nem megyei jogú városokban és egyéb településeken a helyi önkormányzati képviselőkre, a polgármesterre és a megyei közgyűlési pártlistákra szavazhatnak.

A megyei jogú városokban a helyi egyéni képviselőkre és a polgármesterre voksolnak, ahogy a fővárosi kerületekben is. A budapestiek azonban még egy szavazólapot kapnak a főpolgármester választásához. Korábban a Fővárosi Közgyűlés tagjait is külön választották a fővárosiak, ez azonban megváltozott, a közgyűlési tagokat a polgármesterekre leadott voksok útján juttathatjuk a testületbe, amelyet a huszonhárom győztes polgármester, a kompenzációs listáról bejutó kilenc képviselő és a főpolgármester alkot majd.

A Nemzeti Választási Iroda összesítése szerint öt főpolgármester-jelölt és 8054 polgármesterjelölt indul a választáson. Több mint 44 ezren szállnak versenybe települési önkormányzati jelöltként és 7139-en a települési kompenzációs listán.

A szavazókörök reggel hat és este hét óra között lesznek nyitva. Szavazni csak személyesen lehet, a voksoláshoz a választópolgárnak igazolnia kell személyazonosságát (érvényes személyi igazolvánnyal, útlevéllel vagy vezetői engedéllyel), valamint a lakcí­mét vagy személyi azonosítóját. A korábban kiküldött értesítőn szerepel, hogy ki melyik szavazókörben adhatja le voksát, ha valaki ezt nem találja, az a Valasztas.hu internetes oldalon megkeresheti szavazókörét, de segítséget kérhet a polgármesteri hivataltól is. Fontos, hogy az átvett szavazólap le legyen pecsételve az adott szavazókör pecsétjével, ennek hiányában ugyanis érvénytelen a szavazat. Érvényesen voksolni az adott jelölt, valamint párt neve melletti, alatti körbe tollal írt két, egymást metsző vonallal lehet. A szavazat akkor is érvényes, ha azt nem tesszük be a borítékba.

A kampánycsöndet eltörölték, így a szavazás napján is lehet majd korteskedni. Azok a választópolgárok, akik mozgásukban egészségi állapotuk (illetve fogyatékosságuk) miatt, vagy fogvatartásuk miatt akadályozottak, mozgóurnát igényelhetnek. Aki eddig ezt nem igényelte, az a szavazás napján is megteheti még 15 óráig a saját szavazókörében.

Átjelentkezéssel csak azok szavazhatnak egy másik településen, akik ott bejelentett tartózkodási hellyel rendelkeznek. Így is csak akkor, ha tartózkodási helyüket június 23. előtt létesítették, és annak érvényessége legalább a szavazás napjáig tart.

A nemzetiségi önkormányzati választáson azok vehetnek részt, akik az adott nemzetiség tagjának vallják magukat, és így regisztráltak a névjegyzékbe szeptember 26-ig.


Bálint Antóniától Vágó Istvánig

A korábbi választásokhoz hasonlóan az idei önkormányzati voksoláson is több, a civil életből is ismert személy indul jelöltként. Az egyik legnagyobb meglepetés Bálint Antónia egykori szépségkirálynő, volt televíziós műsorvezető, aki a Fidesz–KDNP színeiben indul XIII. kerületi egyéni jelöltként. Nem ő az egyetlen műsorvezető azonban, aki jelölteti magát: a bukott kormányfő, Gyurcsány Ferenc mögé beálló egykori kvízmester, Vágó István a baloldal színeiben indul a XII. kerületben, míg Dömsödi Gábor a Nógrád megyei Pásztón függetlenként igyekszik megszerezni a polgármesteri posztot. A szintén extévés, az elmúlt évtizedekben több pártban is politizáló Király Zoltán most az LMP színeiben méretteti meg magát Újbudán. Egykori sportolókból sincs hiány: Miskolcon a kormánypártok támogatásával áll rajthoz az Európa-bajnok, hatszoros világbajnoki ezüstérmes birkózó, Deák-Bárdos Mihály, míg a többszörös világ- és Európa-bajnok kenus, Kozmann György a paksi polgármesteri tisztet szeretné elnyerni. Több volt válogatott labdarúgó is megméretteti magát, Bodonyi Béla a Fidesz–KDNP jelöltjeként Vácon egyéni jelöltként, Póczik József pedig a Győrben önállóan induló Demokratikus Koalíció jelöltje, míg Sowunmi Thomas az LMP színeiben száll ringbe Székesfehérvárott.


Röviden. Kamerákon a baloldal ferencvárosi jelöltjének plakátszaggatása

• Van tétje az önkormányzati választásnak, ezért mindenki menjen el szavazni, hiszen nem mindegy, hogy egy városban milyen politika lesz a következő öt évben – hangsúlyozta Schiffer András, az LMP társelnöke Szegeden. Kiemelte, szerinte az országban egyedül az LMP polgármesterjelöltjei és csapatai rendelkeznek igazi baloldali programmal.

• A Városliget beépítése ellen tiltakoztak az Együtt–PM, a DK, az MSZP és az Összefogás Zuglóért Egyesület szervezésében mintegy négyszázan Budapesten. A demonstráció végén a résztvevők élőláncot alkotva vették körül az Olof Palme és a George Washington sétányok határolta területet és azt skandálták, hogy „megvédjük a ligetet”.

• Hazudott a Kereszténydemokrata Néppárt szerint Bangóné Borbély Ildikó, az MSZP országgyűlési képviselője minapi sajtótájékoztatóján Semjén Zsolt vagyonnyilatkozatáról. A kormánypárt közölte, az MSZP-s képviselő állításaival szemben Semjén Zsolt és családja vagyonnyilatkozatai a Parlament.hu honlapon hozzáférhetők a nyilvánosság számára, ezekben minden pontosan szerepel.

• A következő években Veszprém városa egy baloldali polgármester vezetésével is hozzá fog jutni az európai uniós forrásokhoz – jelentette ki Ujhelyi István a megyeszékhelyen. A szocialista EP-képviselő hozzátette, jól ismerjük Magyarország Európai Unióval kötött társulási szerződését, jól ismerjük az uniós szabályokat, ezért bátran kijelenthetjük, a kormánynak semmi köze az európai uniós forrásokhoz.

• Heves megye egyik leginkább alvó városa Heves, mintha megállt volna itt az idő – mi viszont szeretnénk ezt az időt elindítani a szebb jövő irányába – mondta Vona Gábor, a Jobbik elnöke. Hangsúlyozta, a Jobbik programja továbbra is a munkahelyteremtésre, a közbiztonság javítására és a közélet megtisztítására épül.

• A tizenkét évvel ezelőtti brókerbotrány egyik főszereplője volt Bodnár Zoltán, az SZDSZ egykori pénzmágusa, a Liberálisok mai „komoly ellenzéki” főpolgármester-jelöltje. A PestiSrácok.hu birtokába került a K & H-per során készült videofelvétel azon részlete, amelyben az Állami Autópálya-kezelő akkori vezérigazgató-helyettese mint tanú állítja, Bodnár Zoltán 2002. december 30-án, a munkaidő után arra utasította, hogy 13 milliárd forintot azonnal utaljon át a K & H Equities számlájára.

• A jobb- és baloldal mögött különböző kormányzati gyakorlat és filozófia áll a választásokon. A polgári kormányzat felelősen gazdálkodik, rendezett körülményeket teremt, a baloldal szétszór, és rendezetlen viszonyokat produkál. Az előbbi kiszámítható és kiegyensúlyozott támogatásokat nyújt a rászorulóknak, míg a baloldal szavazatokat „vásárol” az inaktív rétegek körében, ha ezzel válsághelyzetet idéz elő, ugyanezt a kört megszorításokkal sújtja – írja pénteki közleményében Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője.

• Gyurcsány Ferenc szerint habár a papírforma Tarlós István főpolgármester-jelöltnek kedvez az önkormányzati választáson, de nem érdemes latolgatni az esélyeket, inkább azon kell dolgozni, hogy elhiggyék, a legrosszabb Bokros is jobb, mint a legjobb Tarlós. A Demokratikus Koalíció elnöke a párt kampányzáró rendezvényén kijelentette: a mai, négy ellenzéki vezetésű fővárosi kerület helyett hetet, nyolcat vagy tízet irányít majd az ellenzék.
A Fidesz szerint a Demokratikus Koalíció (DK) pénteki kampányzáróján világossá vált, hogy Bokros Lajos Gyurcsány jelöltje.

 Térfigyelő kamerák rögzítették, ahogy csütörtök éjjel Bácskai János (Fidesz–KDNP) polgármesterjelölt plakátjait letépkedték, s a róla szóló rágalmazó szórólapokat plakátoltak Ferencváros 9-es választókörzetében. A felvételeken vélhetően Kelemen László baloldali jelölt látható. A Fidesz feljelentést tett.