Belföld

Összeomlott a fővárosi balos paktum

Teljes a káosz: az Együtt–PM kiugrott, Juhász Péter már háborúról beszél

Az Együtt-PM tegnap kiszállt, mondván, a szocialisták felrúgták Budapesten a balos választási megállapodást. A DK vezetői a történtek miatt bánkódnak, ugyanakkor még reménykednek a fordulatban, míg a szocia­listák döbbent hallgatással vették tudomásul: a fővárosban váratlanul meghiúsult az októberi önkormányzati választásra összetákolt baloldali stratégia.

baloldal
Szigetvári Viktor és Molnár Csaba a múlt heti bejelentéskor (Fotó: Hegedüs Róbert)

A baloldali összefogás pártjai tegnap lényegében felfalták önmagukat, és olybá tűnik, egymást is. Emiatt valószínűleg lőttek Budapesten az úgynevezett koordinált indulásnak. A lavinát az Együtt-PM bejelentése indította el a déli órákban. Erre a párt elnökségi ülése után került sor, amikor is közleményt adtak ki, amelyben tudatták: egyedül indulnak Budapesten az októberi önkormányzati választásokon, és önállóan kötnek kerületi szinten megállapodásokat. Döntésüket azzal indokolták, hogy a szocialisták felrúgták a múlt héten kötött paktumot, emiatt több kerületben nem jött létre az egyezség.

A Demokratikus Koalíció (DK) szólalt meg elsőként a „szövetségesek” közül, sajnálatukat fejezték ki, egyben indítványozták, hogy miután az eredeti megállapodás 95 százalékát egyik fél sem vitatta, az egyezség ezen pontjait a felek tartsák életben. A DK továbbra is abban érdekelt, hogy a lehető legszélesebb együttműködés alakuljon ki a „demokratikus ellenzéki pártok” között – szögezte le közleményében a Gyurcsány-párt.

A három párt vezetőjének felkérésére vállaltam a főpolgármester-jelöltséget – szólalt meg a 168 Órának nyilatkozva tegnap Falus Ferenc, a baloldal közös főpolgármester-jelöltje. Az egykori tiszti főorvos úgy fogalmazott, a három pártnak meg kell egymással állapodnia, ami, úgy gondolja, rövid időn belül meg fog születni. A jelölést ugyanis – tette egyértelművé – csak abban az esetben vállalja, ha mind a három párt mögötte áll.

Az elmúlt választások eredmé­nyeit tekintve „törpe minoritást” mutató MSZP-ben azonban még ekkor, az esti órákban is a hallgatás mellett döntöttek, központilag nem kommentálták a fejleményeket. A párt vezetői közül szinte mindenki elérhetetlen volt, az MSZP honlapján délután fél négykor még Kunhalmi Ágnes budapesti elnök hétfő esti, az InfoRádiónak adott nyilatkozata virított: „Stabil a fővárosi egyezség.” Egy MSZP-s forrásunk ekkor azt mondta, „az én ösztöneim azt súgják, nem a mostani volt az Együtt–PM utolsó közleménye az ügyben”. Ekkor éppen Juhász Péter adott interjút az ATV-nek, amelyben az Együtt–PM társelnöke már azt mondta: „Ez háború! Ezt a háborút az MSZP robbantotta ki!” Az V. kerületben egyébként a helyi MSZP ragaszkodott ahhoz, hogy a szocialista Steiner Pált indítsák a polgármesterségért, ám  az „összefogás-szervezők” elfogadták, mégis Juhász legyen a közös jelölt.

A teljes káoszt és egyes kerületek „elszabadulását” jól jellemzi, hogy miközben a szocialista párt vezetői még mindig hallgattak, a XIII. kerületi MSZP-elnök megszólalt, sőt üdvözölte az Együtt–PM lépését. Borszéki Gyula bejelentette, hogy az MSZP szintén önállóan indul a kerületben. Egyben emlékeztetett: a tárgyalások már jú­lius 30-án megszakadtak Angyalföldön az Együtt–PM, a DK és az MSZP között. Azt is mondta Borszéki, azért üdvözlik az Együtt–PM lépését, mert az a he­lyiek­re bízza a baloldali pártok budapesti együttműködését az önkormányzati választáson, és „nem a kerületiek feje felett” születik döntés.
Szigetvári Viktor, az Együtt–PM társelnöke késő délután a Klubrádióban már finomított pártja déli, rigorózus közleményén. Azt mondta, a múlt hétfői megállapodás keddi felmondása csupán annyit jelent, hogy a vitás helyeken szüntették meg a fővárosi együttműködést. A politikus kijelentette, ők hajlandók voltak a kompromisszumra, az MSZP „rúgta fel az asztalt”. A három problémás kerületben, ahol az MSZP nem hajlott a megállapodás betartására, Angyalföldön, Zuglóban és Óbudán, az Együtt–PM önálló jelöltet indít. Újpesten és Kispesten, vagy ahol győzelmi esélye van az MSZP-nek, nem indít ellenjelöltet az Együtt-PM, de ahol „még a létezésüket is kétségbe vonják”, mint pél­dául Angyalföldön, ott indulnak.

A történtek dacára Kunhalmi Ágnes az ATV híradójának este azt mondta, lesz megállapodás a baloldalon, csak két önkormányzati körzetről vitáznak, s az „előre eltervezett mederben” folynak a tárgyalások, helyi szinten.



Megkérdeztük. Sosem volt igazán őszinte ez az „összefogás-elképzelés”

Lánczi Tamás, a Századvég Alapítvány vezető elemzője: Alapvetően egyik pártnak sem állt érdekében a megállapodás, sosem volt őszinte ez az „összefogás-elképzelés”. Mivel a választási esélyeik rosszak Budapesten, sokkal inkább magukat és jelöltjeiket akarták megmutatni. A szocialisták nyilván rossz néven vették azt is, hogy a múlt héten a DK és az Együtt–PM kész helyzet elé állította őket Falus Ferenc jelölésével. A harmadik probléma, hogy az MSZP-ben nem működött a központi koordináció, így mindenhol helyi szinten kellett tárgyalni a jelöltekről. A kerületi szervezetek nem is fogadták el a központi döntést, egyértelműen kiderült, hogy az ott kialkudott megegyezés nem biztosíték semmire. Végül az MSZP robbantotta fel az összefogást, de az Együtt-PM rácsapott a lehetőségre. Most nyilván elkezdődik az egymásra mutogatás, de nehéz megjósolni, hogy végül kire hárítják a felelősséget, ki lesz a „Fekete Péter”. Gyurcsány Ferenc ügyesen taktikázott, hiszen a DK-sok azt mondhatják, hogy vita csak az Együtt és az MSZP között volt. A szocialisták akkor lennének ügyesek, ha most védekezés helyett támadásba lendülnének, és azt kommunikálnák: „mi vagyunk a legerősebb baloldali erő”. Az esélyek radikálisan csökkentek, talán az MSZP nyerhet Budapesten egy-két helyen. Bár helyi szinten biztos lesznek visszalépések, erről már sokkal nehezebb lesz megállapodni, főleg ahol erős az MSZP. A szocialisták többségének ráadásul ez egzisztenciális kérdés, ezért sem fogják veszni hagyni a pozíciókat. (BR)