Belföld

Ősszel választanak szakmai vezetőket az alapellátásban

Megjelent a miniszteri rendelet módosítása, amely szerint a házi- és fogorvosok három szinten egy-egy együttműködést erősítő kollégát jelölhetnek ki maguk közül

Legalább tízéves szakmai gyakorlattal kell bírniuk a jövőbeni, úgynevezett kollegiális szakmai vezetőknek, akiket járásonként a háziorvosok maguk közül választanak majd, megyei és országos szinten pedig az állami intézményfenntartó jelöli ki őket pályáztatás útján. A megbízottak elsődleges feladata a kapcsolattartás és egymás szakmai támogatása lesz.

alapellátás 20180628
A járási kollegiális szakmai vezetők egyik feladata, hogy koordinálják a háziorvosok munkáját és az ügyeleti rend kialakítását (képünk illusztráció) (Fotó: MH)

Megjelent a Magyar Közlönyben a háziorvosi, házi gyermekorvosi és fogorvosi tevékenységről szóló miniszteri rendelet módosítása, amely meghatározza: a praxisjoggal rendelkező házi- és fogorvosok járásonként, megyénként és országosan egy-egy fő kollegiális szakmai vezetőt jelölhetnek ki maguk közül. Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ, vagyis az ÁEEK egyébként az illetékességi területek listáját a honlapján közzéteszi.

A kollegiális szakmai vezetői rendszer viszonylag új elem az alapellátásban, és elsősorban a mára elsorvadt, de korábban létező háziorvosi szakfelügyelői rendszert pótolja. A parlament még 2015-ben fogadta el az alapellátási törvényt, ez írta elő a rendszer létrejöttét, amelyet egyébként a háziorvosi szervezetek kezdeményeztek annak érdekében, hogy szakmailag, minőségbiztosítás tekintetében segítsék egymást az alapellátó orvosok.

A jövőbeni járási szakmai vezetőknek a következő kritériumoknak kell, hogy megfeleljenek a dokumentum szerint: legalább tízéves szakmai gyakorlat, folyamatosan öt éve kell háziorvosi vagy alapellátó fogorvosi tevékenység, továbbá hatvanöt évnél fiatalabbnak kell lenniük, és nem rendelkezhetnek megyei vagy országos kollegiális szakmai vezetői megbízással.

A területi, vagyis járási vezető feladata elsősorban a folyamatos kapcsolattartás, az alapellátási feladatokat érintő változások kommunikációja, az orvosok munkájának, valamint az ügyeleti rend kialakításának koordinálása. Ezen felül segítenie kell az önkormányzatokat a települési egészségterv kidolgozásában, de támogatást kell nyújtania a népegészségügyi feladatokban is, ösztönözve az egészségfejlesztési irodák és az alapellátók közötti együttműködést. A vezető rendszeresen konzultál majd a területén dolgozó háziorvosokkal, a megbeszélések elsődleges célja pedig a betegellátás minőségének javítása, és a megfelelő dokumentáció fenntartása lesz. A terület alapellátási tevékenységét félévente kell értékelnie, emellett pedig javaslatokat is kell tennie a felmerülő problémák megoldására. Az ezekről készülő jelentést a megyei vezetőnek kell továbbítania. A területi szakmai vezető tevékenységének ellátásáért kétszáznegyvennégyezer forint tiszteletdíjban részesül havonta.

A módosítás szerint a megyei és a fővárosi szakmai vezetőket már nem maguk közül választják ki a háziorvosok, hanem az ÁEEK bízza meg őket. A központ pályázatot ír ki, a beérkező jelentkezéseket pedig külön bizottság vizsgálja majd. A dokumentum kitér az országos kollegiális vezetők kiválasztására is, akiket szintén az ÁEEK bíz majd meg, miután a pályázatokról döntött az illetékes bíráló testület. A területi szakmai vezetők választását először 2018. október 15. és 2018. november 15. között kell lebonyolítani, majd az ÁEEK a megválasztott vezetőt 2019. január 1-jei hatállyal bízza meg. A megyei és az országos szakmai vezetők megbízatására vonatkozó pályázatot legkésőbb 2018. szeptember 1-jéig írják ki, majd december 1-jei hatállyal kezdhetik meg tevékenységüket a megbízottak.