Belföld
Összefoglaló dolgozat készül a kormány ötéves munkájáról
Mindannyian polgárok vagyunk, ha így akarjuk – mondta Martonyi János
Huszadik alkalommal tartották meg szombaton a Polgári Gondola című tanácskozást, a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület szervezésében. Az eseményen felszólaltak az egyesület korábbi elnökei, köztük Martonyi János volt külügyminiszter is, aki kijelentette: a polgár mindenekelőtt szabad, felelős, közösségi ember, aki nemcsak saját boldogulását, hanem közössége sikereit is szem előtt tartja, ugyanakkor nem kirekesztő, sokkal inkább befogadó. Felidézte, hogy a kilencvenes évek közepén alapított szervezet akkori célja mára „nem időszerű”, hiszen egyrészt a polgári oldal politikai egységét hivatott erősíteni, másrészt a polgári értékrendszert próbálta beültetni a közéletbe és a hétköznapokba. Meglátása szerint mindez „megvalósult”.
„A polgár tudja, hogy nincs igazán egyéni identitás, hiszen önnön magát nem találhatja meg közösségi szellem nélkül” – fogalmazott Martonyi János, majd hangsúlyozta azt is, működésük két évtizedét végigkísérte az a gondolat, hogy „nem különleges társadalmi csoportot képeznek, pont ellenkezőleg: mindannyian polgárok vagyunk, ha így akarjuk”.
A szervezet aktuális elnöke, az emberi erőforrások minisztere, Balog Zoltán az eseményen bejelentette, elkészült az Idők jelei című tanulmánygyűjtemény, amelyben a kormány elmúlt öt évét tekintik át „kritikus szolidaritással”. Úgy fogalmazott, hogy a több száz oldalas munkában a legjobb szakemberek értékelik mindazt, amit a polgári kormány elért, de a következő évek terveit is előrevetítik a könyvben megszólalók. Fél éve döntöttek arról, hogy a Keresztény Értelmiségiek Szövetségével és a Professzorok Batthyány Körével közösen „elvégzik ezt a munkát”, amelynek negyvenöt oldalas kivonata már a nyomdában van.
Granasztói György, aki korábban ugyancsak az egyesület elnöke volt, köszöntőjében felidézte, hogy a szervezet története egyben az országban lezajlott változásokat is „markánsan tükrözi”, az egyesület kitartó tagsága pedig akár egy szép számra duzzadt baráti körnek is nevezhető, amelynek egyik „leglátványosabb hagyománya a Polgári Gondola”. Granasztói György végül megemlékezett Mádl Ferencről, a közösség első elnökéről, későbbi köztársasági elnökről.