Belföld

Öregedő orvosok, fogy a derékhad

Harmincnyolc, harmincöt év alatti háziorvos van, a többség hatvan felé közelít

Továbbra is gond az orvosok körében a magas átlagéletkor, a Pest megyei kórházak mindegyik osztályán a kollégák egyharmada nyugdíjas korú – közölte Farkas József, a Magyar Orvosi Kamara Pest Megyei Területi Szövetségének elnöke. Leszögezte, folytatni kell a béremelést.

Nyitásként értékeli a Magyar Orvosi Kamara (MOK) az egészségügyben a bérrendezést, amelyet folytatni kell a megfelelő bérszint eléréséhez – olvasható a testület honlapján, amelynek Farkas József, a MOK Pest Megyei Területi Szövetségének elnöke nyilatkozott. Közölte, a fizetések növelése valamelyest konszolidálta a kórházakban meglehetősen gyenge fizetéseket, azonban „adódtak más gondok is”. Példaként említette, hogy a ceglédi kórházban kiszervezték az ügyeletet vállalkozásba, emiatt az alapbéremelésből következő bérnövekményt az intézmény nem tudja igényelni és továbbadni az orvosoknak. „Ez jelenleg feszültséget okoz, s egyre inkább azon vannak az orvosok, hogy szüntessék meg a kiszervezést, s álljon vissza a kórház a közalkalmazotti ügyeletre” – taglalta az elnök, aki szerint ugyanis az ott szerzett jövedelem beleszámít a nyugdíjba, a munkaidő pedig a pihenőidőbe. Hozzáfűzte, egyelőre nem került pont az ügy végére, de a vezetés nyitott a rendezésre, az pedig már biztosan látszik, hogy „a harmincszázalékos béremeléssel megszűnt a vállalkozás nyújtotta előny”.

Farkas József szerint továbbra is gond a magas átlagéletkor, a Pest megyéhez tartozó kórházakban pél­dául minden osztályon az orvosok egyharmada, negyede nyugdíjas korú. „A továbbfoglalkoztatás ellenére is fogy a derékhad, hiába kapja meg a nyugdíjnak megfelelő összeget és a fizetést is a nyugdíjaskorú orvos” – vetette fel a problémát az elnök, aki a külföldi munkavállalás kapcsán nem lát nagy, látványos mozgást. Közölte, aki el akart menni, már nincs itthon, vagy visszajött, mert olyan is van.

A háziorvosi rendszer nagyon rosszul áll szerinte, idősek az orvosok, harmincöt év alatti háziorvosból mindössze harmincnyolc van, a többség közelíti a hatvan évet. A gyermekorvosoknál értékelte a legrosszabbnak a helyzetet, „Cegléden például a legfia­talabb is ötven év körüli”.

Kitért arra is, hogy a százhétezer forintos szakorvosi bérnövekmény a főállásban dolgozó szakorvosokra vonatkozik, egy kompromisszum eredményeként született, a tárgyaló fél pedig tudta, hogy lesznek, akiket hátrányosabban érint. A fiatal szakorvosoknak azonban már rendezték a helyzetét azzal, hogy választhatnak a béremelés vagy a nekik járó központi támogatási összeg között.