Belföld

Orbán Viktor: Nem szeretjük a sunyiságot

Szügyig gázolunk egy konfliktusban az unióval – mutatott rá a kormányfő

Ellenzéki kérdésekre válaszolt tegnap az Országgyűlés ülésén Orbán Viktor. A miniszterelnök leszögezte, rossz körülmények között is megvédik a nemzeti érdekeket az unióban.

Orbán Viktor 20150623
Orbán Viktor elmondta, az adócsökkentés béremelést is jelent (Fotó: Varga Imre)

„Mi nem szeretjük a sunyi embereket, de a sunyi pártokat sem. Ha gyanúja van, kérdezzen egyenesen, de a sunyiságot tegye félre, azt visszautasítjuk” – hangsúlyozta tegnap a parlamentben Orbán Viktor miniszterelnök, akit Vona Gábor Jobbik-elnök faggatott az azonnali kérdések órájában. Az ellenzéki politikus arról érdeklődött, vettek-e ki pénzt a Quaestor nevű cégből fideszes képviselők vagy családtagjaik, illetve üzleti érdekeltségeik, közvetlenül a brókerbotrány kirobbanása előtt. A miniszterelnök azt javasolta Vonának, forduljon a Magyar Nemzeti Bank elnökéhez, akinél minden szükséges adatot megtalálhat.

Az LMP-s Schiffer András arról beszélt, miközben a Fidesz bújtatott pártfinanszírozást emleget az Altus Zrt. uniós megbízása kapcsán, a kormányzati delegációt Szingapúrba kísérő üzletemberek között Kóka János volt SZDSZ-es miniszter is jelen volt, és egy olyan cégcsoportot képviselt, amelyben részes az Altus. Orbán Viktor szerint Schiffer a „szezont a fazonnal keveri”. Kifejtette, a delegációba jelentkezni lehetett, illetve fizetni kell érte, s bár nemzetbiztonsági átvilágítást végeztek, politikai szűrés, bár erről vitáztak a kabinetben, végül nem volt. Arra jutottak ugyanis – folytatta –, hogy az ország számára hasznos, de a baloldalhoz kötődő vállalkozásokat ilyen formában támogatja a kormány Később Schiffer az unióval szembeni határozottabb kiállást kérte számon a kormányon, mondván, „most már az ember előzze a profitot”. „Kötésig állunk, mondhatni szügyig gázolunk egy konfliktusban, mert az unió kötelezettségszegési eljárást indított a hazai szabályozás miatt a földvédelemben” – szögezte le Orbán, majd kitért arra is, alkotmányos szinten rögzítik a mezőgazdaság GMO-mentességét. Leszögezte, rossz körülmények között is megvédik a magyar nemzeti érdekeket.

A jobbikos Szávay István egy állítólagos listáról beszélt, amelyen szerinte egy még létre sem jött vajdasági magyar szervezet ki sem írt pályázatainak konkrét nyertesei találhatók. A miniszterelnök erre azt mondta, sem ő, sem a kormány tagjai nem láttak ilyen dokumentumot, s leszögezte, a magyar kabinet a Vajdasági Magyar Szövetséggel együttműködve támogatja az ottani magyarságot. A szintén jobbikos Volner János azt kérdezte a kormányfőtől, nem gondolták-e, hogy a szegényebb, nehezebb élethelyzetű embereken kellene segíteni. Orbán közölte, 2011 óta kétezerhétszázmilliárd forintot hagytak a magyar családoknál, a Jobbik által javasolt adórendszer viszont tönkrezúzná az eredményeket. Megjegyezte, a jövő évi adócsökkentést indirekt béremelést jelent. Szerinte meg kell találni azt a megoldást, amelynek révén a legjobban élők és a legszegényebbek is abban érdekeltek, hogy munkahelyek jöjjenek létre.


Röviden

- Napirend előtti felszólalásában Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője felidézte, hogy 2012-től 2014-ig hússzorosára nőtt az illegális határátlépők száma, ami az idén elérheti a százhúszezret. A probléma kezelése az eddigi módszerekkel lehetetlen. Ha nincs közös megoldás, minden országnak tennie kell a kötelességét, és ez nem más, mint hogy megvédik Magyarország és Európa közös határát – mondta. Az MSZP-s Tóth Bertalan kijelentéséről, miszerint a Fidesz tízszázalékos gázárcsökkenést lopott el az emberektől, azt mondta: ha ők lennének hatalmon, és „Lendvai Ildikó lenne a gázárügyi miniszter”, az ár nem tíz százalékkal lenne kevesebb, hanem huszonöt százalékkal több.

- Vejkey Imre (KDNP) és Harangozó Tamás (MSZP) is az Országos Mentőszolgálatról interpellálta Rétvári Bence államtitkárt, aki hangsúlyozta, 2010-hez képest ötven százalékkal, 23,4 milliárdról 36 milliárd forintra emelkedett a terület költségvetési támogatása, és az egészségügyi ágazat 12,8 milliárd forintos béremeléséből a mentőszolgálatnak is jut.

- Schmuck Erzsébet (LMP) azt kérdezte, van-e terve a kormánynak a bérfelzárkózásra. Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint a Nyugat olyan béreket kínál a legjobb magyar mérnököknek, orvosoknak, szakembereknek, amivel Magyarország nem tud versenyezni. Megjegyezte, 2004 és 2010 között nem történt érdemi változás, az elmúlt három év béremelési politikájával viszont öt százalékkal javult az átlagos vásárlóerő.

- A fideszes Pócs János az LMP-s Sallai R. Benedek által elnyert állami támogatásokról kérdezte a kormányt, mondván, miközben a kisgazdaságok érdekvédőjeként tetszeleg, mohó földéhsége miatt
oligarchaságra tör – mondta Sallairól Pócs. Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter közölte: Sallai R. Benedek, felesége és gazdasági érdekeltsége összesen 2300 hektárra pályázott, és 237-et nyert, 2007 és 2015 között 19,3 millió forint agrártámogatást vett fel, cégeik további 252,3 millióhoz jutottak. Érde­keltségei 324 milliót nyertek azon vidékpolitika jegyében, amit támad – mondta.