Belföld

Orbán Viktor: Magyarország csak a béke pártján állhat

Angela Merkel szerint a német gazdasági szereplők értékelik a megbízható keretfeltételeket - ha ezek adottak, akkor ők feltétlenül hűséges befektetőknek bizonyulnak hazánk számára

A német–magyar gazdasági kapcsolatokat méltatta, az ukrán helyzetről és energiakérdésekről is egyeztetett Budapesten Angela Merkel és Orbán Viktor. A német kancellár a Dohány utcai zsinagógába is ellátogatott.

orban-merkel
A magyar kormányfő és a német kancellár megérkezik a nemzetközi sajtótájékoztatóra Fotó: Horváth Péter Gyula)

„A magyar nép nemcsak tiszteli, de kedveli is a németeket, amiben óriási szerepe van a Magyarországon élő németeknek” – kezdte beszédét Orbán Viktor kormányfő az Angela Merkel kancellárral tartott közös sajtótájékoztatóján a Parlamentben hétfő délután. A miniszterelnök az európai egység legfőbb és legerősebb szószólójaként méltatta a kancellárt, majd felidézte, hogy 2010-ben Merkel úgy fogalmazott, „mindenkinek el kell végeznie a házi feladatát”. Orbán emlékeztetett, hogy Magyarország nagy utat tett meg azóta, s gazdasági sikereinkben nagy szerepe van a hazánkban jelen lévő német cégeknek, amelyek háromszázezer munkahelyet hoztak létre. „Csak 2010 óta hatmilliárd eurónyi német befektetés érkezett Magyarországra, a magyarországi összes külföldi befektetés huszonöt százaléka német, és a külkereskedelmünk  huszonöt százaléka is Németországba irányul. Rekordot döntöttünk 2013-ban és 2014-ben is, a magyar export Németországba meghaladta a huszonegymilliárd eurót” - mondta a miniszterelnök, hozzátéve: „Csak annyit tudok mondani a kancellár asszonynak, hogy Danke, Deutschland!” „Németország a magyar történelem elválaszthatatlan része, de ez a gazdasági együttműködés, amit sikerült az elmúlt években kialakítani, a bizonyíték arra, hogy Németország a magyar jelen és a magyar jövő része is lesz” – hangsúlyozta.

Orbán Viktor az Angela Merkellel folytatott megbeszéléséről elmondta, hazánknak az ukrajnai helyzettel kapcsolatban három szempontja van: „Szomszédos országról van szó, a gáz Magyarországra Ukrajnán keresztül érkezik, gáz nélkül nem működik a magyar gazdaság és a háztartások sem, és él kétszázezer magyar Ukrajna területén.” A kormányfő szerint ebből következik, hogy csak a béke pártján állhatunk. Kérdésre válaszolva később mindkét kormányfő megerősítette, hogy sem Németország, sem Magyarország nem fogja fegyverekkel támogatni Ukrajnát.

Angela Merkel beszédében kiemelte, hogy a magyar kormánynak nagy többsége van, ám az ellenzék, a civil társadalom és a független, szabad média szerepét is értékelni kell. Mint mondta, a magyar makrogazdasági fejlődés örömre ad okot, és jó, hogy ehhez a német gazdaság hozzájárulhat. A két ország között a kereskedelmi kapcsolatok is nagyon intenzívek, a német gazdasági szereplők értékelik a megbízható keretfeltételeket, és ha ezek adottak, akkor hűséges befektetők – tette hozzá. A kancellár szerint a megbízható energiaellátás biztosításában még sok a teendő, s szükség van az energiaforrások diverzifikációjára is. Mind mondta, a nemzetközi kihívásokkal kapcsolatban egyetértettek Orbán Viktorral, hogy az európai egység nagy érték, Európa mindig akkor erős, ha az országok közösen tudnak fellépni.
A tusványosi beszédet firtató német újságírónak Orbán Viktor elmondta, „ha valaki azt akarja mondani, hogy a demokrácia szükségszerűen liberális, az privilégiumot követel egy eszmerendszernek, amit nem adhatunk meg neki”. Merkel ezzel szemben közölte, hogy az illiberális szóval a demokráciával összefüggésben nem tud mit kezdeni. Mint mondta, beszéltek a demokráciáról és annak sajátosságairól, és ezt a párbeszédet el kell mélyíteni, mindazonáltal szerinte a demokrácia gyökerei mindig is a liberalizmushoz kapcsolódtak. Hangsúlyozta, a németországi demokrácia, s az ő pártja is, a CDU/CSU hármas - keresztényszociális, liberális és konzervatív – gyökerű.

Angela Merkelt egynapos látogatásának következő állomásaként a Sándor-palotában fogadta Áder János államfő, majd német vállalatok képviselőivel, az Andrássy Egyetemen összegyűlt diákokkal találkozott, végül ellátogatott a Dohány utcai zsinagógába. A kancellárt Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke és Frölich Róbert, a zsinagóga főrabbija vezette körbe az épületben, majd felkeresték a zsinagóga kertjét, ahol a gettó felszabadulását követően kétezer-háromszáz embert temettek el tömegsírokban. Angela Merkel holokauszttúlélőkkel fogott kezet, elhelyezett egy követ a magyar áldozatok neveit tartalmazó Emanuel-emlékfánál, majd magyarországi zsidó szervezetek vezetőivel tanácskozott.

A kancellár egyetemi előadásának idejére tüntetést szervezett a jelenlegi magyar politikai berendezkedés ellen a MostMi csoport a Facebookon a Pollack Mihály térre – ahol az egyetem található -, a Terrorelhárítási Központ azonban biztosítási intézkedésekre hivatkozva tegnap reggel lezárta a területet. A pár száz fős demonstrációt végül nem messze, a Baross utca elején tartották meg.


Röviden

Tóbiás József, az MSZP elnök-frakcióvezetője: Orbán Viktor ismét bebizonyította, hogy még egy rövid sajtótájékoztató erejéig sem képes leplezni antidemokratikus nézeteit. Bár sok vitánk van a CDU-val, abban teljesen egyetértünk, hogy a jövő Európája szociális, keresztény és liberális értékeken alapul. A demokratikus államberendezkedés alapja tehát nem elsősorban a liberális vagy illiberális értékrend, hanem a társadalom többségének jóléte.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter: Orbán Viktor miniszterelnök baráti légkörű tárgyalást folytatott hétfőn a német kancellárral, és semmilyen feszültség nem volt a két fél között az eszmecserén. A különböző országok különbözőképpen gondolkodhatnak a demokráciáról. Orbán Viktor világossá tette, hogy a civilszervezetek működését fontosnak tartja a társadalom fejlődése szempontjából, ám elvárja, hogy tevékenységük átlátható legyen.

Szél Bernadett, a Lehet Más a Politika társelnöke: Orbán Viktornak meg kellene fogadnia Angela Merkel német kancellár szavait. Diverzifikálnia kellene az energiaellátást, partnerként kellene kezelnie a civileket. Orbán Viktor illiberális demokráciával kapcsolatos álláspontját saját pártcsaládjában sem fogadják egyetértéssel.

Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció alelnöke: A német kancellár a tőle megszokott udvariassággal és visszafogottsággal, „nem hangosan, de nagyon egyértelműen” bírálta a magyar kormány teljesítményét, mert Magyarországon nincs rendben az üzleti-befektetési környezet, kívánnivalót hagy maga után a média helyzete, a civilekkel való bánásmód, valamint a kormány ellenzékkel szembeni viselkedése.

Civil Összefogás Fórum (CÖF): Ne tévessze meg a baráti Németországot és annak civil társadalmát a magyarországi választásokon közelmúltban súlyos vereséget szenvedett ellenzékiek pöttömnyi csoportjainak hangoskodása. Angela Merkel kancellár azon igyekezete, amely azt célozza, hogy az Európai Unió politikai és gazdasági együttműködése az Eurázsiai Gazdasági Közösséggel megvalósuljon, a jobb jövő felé vezető utat jelenti.

Hajdu Nóra, az Együtt külügyi szakpolitikusa és elnökségi tagja: Orbán Viktor számára nyilvánvalóan kijózanító Merkel kancellár válasza, miszerint az „illiberális demokráciával nem tud mit kezdeni”. Az Együtt Orbán Viktor miniszterelnöktől kér választ: ő utasította-e a Terrorelhárítási Központot , hogy tiltsa be a hétfői, a Pollack Mihály térre tervezett kormányellenes tüntetést?

Terrorelhárítási Központ: A személy- és létesítménybiztosítási intézkedés nem jelenti egyetlen demonstráció betiltását sem. A biztosítási intézkedés által nem érintett területeken lehetőség van demonstrációk megtartására.

Jávor Benedek, a Párbeszéd Magyarországért EP-képviselője: Angela Merkel és az Európai Unió nem tud mit kezdeni Magyarország „különutas politikájával”, amely „egyéni alkukra” törekszik Oroszországgal.

Bodnár Zoltán, a Magyar Liberális Párt gazdaságpolitikai főtanácsadója: Világos, hogy Németország ugyanazt várja Orbán Viktor miniszterelnöktől, amit a magyar ellenzék: a demokrácia leépítésének leállítását

Gulyás Gergely, az Országgyűlés fideszes alelnöke: Az illiberális demokráciával kapcsolatos újságírói kérdés megválaszolásakor a jelenlegi ciklusban nagykoalícióban kormányzó Angela Merkelnek az országa „belpolitikai adottságait” is figyelembe kellett vennie.


Fidesz: Erősödjön a partnerség

A Fidesz szerint Orbán Viktor miniszterelnök és Angela Merkel német kancellár hétfői budapesti találkozója nemcsak a két ország közötti kapcsolat megerősítéséhez járul hozzá, hanem egy erősebb Európához is. A kormánypárti frakció a távirati irodához eljuttatott közleményében Magyarország egyik legfontosabb stratégiai partnerének nevezte Németországot, „kulturális, gazdasági és politikai kapcsolataink évszázados alapokon nyugszanak”. A Fidesz képviselőcsoportja szerint a két ország politikai és gazdasági stabilitása, jó teljesítménye és kölcsönös együttműködése egyedülálló érték a ma konfliktusokkal és válsággal teli Európában. A Fidesz minden erejével támogatja a kormánynak azt a törekvését, hogy a dinamikusan növekvő magyar–német gazdasági szövetség még erősebb legyen, mert az jelentősen segíti Magyarország és a magyar vállalkozások versenyképességének javítását, ezáltal a Fidesz legfontosabb célját, a munkahelyteremtést – írta a kormánypárt sajtóközleményében.



Jobbik: Kevés a konkrétum

A Jobbik szerint a kormányfő másról beszélt, mint amit tett Angela Merkellel folytatott találkozóján. Bana Tibor, a párt országgyűlési képviselője hétfőn a találkozóra reagálva azt közölte az MTI-vel, Orbán Viktor „a vártnál is kevesebb konkrétumot tartalmazó” sajtótájékoztatóján helyesen állapította meg azt, hogy Európának szüksége van az orosz kereskedelmi kapcsolatokra. Ezzel szemben a kormány nemrég ismételten támogatta az Oroszország elleni uniós szankciókat, amivel sok milliárd forint kárt okoz már rövid távon is a magyar gazdaságnak, és csak a háborús hangulatot erősíti a régióban – vélekedett az ellenzéki politikus, aki a Jobbik nevében felszólította a kormányt, hogy azonnal vonja vissza a gazdasági korlátozásokat. Bana Tibor a legfontosabb kijelentésként értékelte, hogy Orbán Viktor elkötelezte magát az ukrán–orosz konfliktus békés rendezése és Magyarország semleges állapota mellett. Azt kérte: a Fidesz támogassa a Jobbik vonatkozó, a parlament elé terjesztett politikai nyilatkozattervezetét.