Belföld

Népszerűek az online patikák, de egy részük nem biztonságos

Ellenőrizhetetlen a hamis készítmények útja

Veszélyes az interneten ismeretlen eredetű gyógyszert vásárolni, ugyanis a kézhez kapott készítmények gyakran a feltüntetettől eltérő összetevőkből állnak. Ezentúl határozottabban lépnek fel az ilyen honlapok ellen, júliustól pedig logó jelzi majd a biztonságos online patikákat.

Ez év januárjától változott az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) hatásköre a hamis vagy nem engedélyezett gyógyszerek forgalmazását illetően. Az intézet elrendelheti azoknak a honlapoknak az ideiglenes hozzáférhetetlenné tételét, amelyek vélhetően illegális vagy nem eredeti készítményeket árulnak. Emellett ezekről a medicinákról folyamatosan frissített listát vezet, akárcsak a letiltott weboldalakról. Júliustól logó jelzi majd az uniós és hazai jogszabályoknak megfelelően működő online gyógyszertárakat.

A szigorításra és a fokozott felügyeletre mindenképpen szükség van, ugyanis növekszik az internetes gyógyszervásárlás aránya. A vásárló szempontjából az eljárás kényelmesebb ugyan, ám a fogyasztó nem mindig lehet biztos abban, hogy az általa választott online forgalmazó engedélyezett és biztonságos készítményeket árul. Tisztában kell lenni azzal is, hogy amikor valaki nem jogszerűen működő szervezettől vásárol, fennáll a kockázata, hogy a kézhez kapott medicina hamis vagy nem engedélyezett.

Mindez több szempontból veszélyes. Ezek a készítmények ugyanis nem vagy esetleg helytelen mennyiségben tartalmazzák a gyógyhatást kiváltó hatóanyagot, gyakran a feltüntetettől eltérő összetevőkből állnak, sőt előfordulhat, hogy mérgező anyagokat is felhasználnak gyártásuk során. Ezen túl nehezen azonosíthatók, a minőségük és a rajtuk feltüntetett információk helyessége pedig nem garantált, dacára annak, hogy küllemük és hatóanyag-tartalmuk megegyezhet az eredeti, forgalmazásra engedélyezett gyógyszerekével.

A hatóságok által engedélyezett készítményeket rendkívül szigorú körülmények között gyártják, s ellenőrzött úton jutnak el a patikáig, később pedig a vásárlóhoz. A nagykereskedők emellett kötelesek az előírt körülmények között tárolni és szállítani a medicinákat. Ezzel szemben a hamis készítmények útját senki nem ellenőrzi, így gyakorlatilag bármilyen anyaggal szennyeződhetnek, és a helytelen tárolás is okozhat károkat. Az ilyen gyógyszerek forgalmazásának célja kizárólag a haszonszerzés, úgy, hogy közben a meggondolatlan vagy megtévesztett vásárlók saját egészségüket teszik kockára, amikor nem gyógyszertárból vagy legálisan működő online patikákból vásárolnak.

Az engedély nélküli gyógyszerforgalmazás szabálysértésnek minősül, az ilyen esetek kivizsgálását a Nemzeti Adó- és Vámhivatal végzi. A hamis, hamisított vagy Magyarországon nem engedélyezett gyógyszerek forgalmazása bűncselekmény, és alapesetben is minimum három év szabadságvesztéssel büntethető.

Az ide vonatkozó európai uniós irányelv – más tagállamokhoz hasonlóan – júliustól Magyarországon is kötelező lesz. Ennek alapján a jogszabályoknak megfelelően működő online patikáknak fel kell tüntetniük az Európai Bizottság logóját.