Belföld
Németek, lengyelek, magyarok dolgoznak a katonai temetőben
Önkéntesek teszik rendbe a Sírkert 52-es parcelláját
Kiss Balázs főhadnagy, a HM Társadalmi Kapcsolatok és Háborús Kegyeleti Főosztály szakreferense az üggyel kapcsolatban azt mondta, a csapatot alkotó hét önkéntes műveleti tartalékos katona az egy hónapos szakfelkészítő kiképzését teljesíti, miközben hadisírgondozásban és tömegsírok exhumálásában is részt vesznek az ország számos pontján. Várhatóan az első alkalom hagyományteremtő is, hiszen a tervek szerint minden hónapban lesz kijelölt állomány, amelyik ellenőrzi a sírkert és környezetének állapotát, valamint elvégzi a szükséges takarításokat. A kezdeményezés a Magyar Honvédség több alakulatánál is követésre talált. Legutóbb az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár ajánlotta föl, hogy minden hónapban összeállít egy csoportot, amelynek tagjai gondozzák a parcellát és névadójuk sírhelyét. Fontos megjegyezni, hogy a sírkert katonai parcellájának gondozásáért felelős csoportban nemcsak tartalékosok szolgálhatnak, hanem a szerződéses és hivatásos állományú katonák is jelentkezhetnek a munkára.
Augusztus 5-től német, lengyel és magyar önkéntes fiatalok érkeztek a budaörsi német–magyar katonai temetőbe. Az egyhetes hadisírgondozó ifjúsági tábort minden évben a Német Hadisírgondozó Népi Szövetség szervezi. A három országból érkezett diákok mind önkéntesek. Sokukat az iskolájuk buzdította a részvételre, másokat szüleik támogatása győzött meg. A fő cél az elődökről, a hősi halottakról való megemlékezés.
A diákok a munkával töltött idő alatt újrafestik a budaörsi temető sírköveinek feliratait, valamint lemossák a fejfákat, ezzel tisztelegve az elesettek előtt. A jelen lévő fiatalok közül sokaknak már ismerős a helyszín, hiszen vannak, akik már második, harmadik alkalommal látogatnak el hazánkba.
A tábor vezetői szerint egymás kultúrájának megismerésén, a közös munkán túl az efféle alkalmaknak tanító szerepük van, hisz a diákok felismerik az erőszak helytelenségét, megértik, mi az a háború, és ami a legfontosabb, megtanulják értékelni a békét.