Belföld

Nem példátlan a fideszes javaslat

Valótlan adatok alapján marasztal el az Európa Tanács menekültügyben

Az alapjogi szakértő szerint nem ellentétes az uniós joggal a biztonságos országok listájának megalkotását szorgalmazó fideszes javaslat. Az indítvány már a parlament előtt van, hamarosan megkezdődhet a tárgyalása, s még a nyáron szavaznak róla.

Összhangban van az uniós joggal a biztonságos országok listája, jelenleg is több európai országban – például Ausztriában, Franciaországban és Finnországban – már alkalmazzák a biztonságos országok listáját a menekültügyekben – mondta Törcsi Péter, az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója tegnap az M1 aktuális csatornán. Felidézte, már akkor javaslatot tettek a lista megalkotására, amikor először vizsgálták a menekültügyi kérdést. Ezen egyrészt azok az országok szerepelnének, amelyek „biztonságos származási országnak” tekinthetők, vagyis amelyekben nincs háború, üldöztetés, és a menekültügyi hatóság ez alapján vissza tudná utasítani azoknak a menedékjogi kérelmét, akik ezen országok állampolgárai.

Törcsi kifejtette, a „biztonságos harmadik országok” listáján pedig azok lennének, amelyek biztonságosnak tekinthetők, amelyeken a menedékkérő keresztülutazott, és ott lehetősége lett volna a nemzetközi védelem igénybevételére. Kiemelte, Magyarország tekintetében ilyennek számítana például Szerbia, ahol lehetőség van lefolytatni a menedékjogi eljárást.

Megírtuk, kedden a Fidesz-frakció benyújtott egy olyan törvényjavaslatot, amely felhatalmazza a kormányt: a bevándorlási törvényben megalkossa a biztonságos származási és a biztonságos harmadik országokról a listát, annak érdekében, hogy az innen érkezők menedékjogi kérelmét könnyebben, gyorsabban, érdemi vizsgálat nélkül lehessen megalapozatlannak minősíteni.

Reagált a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) is az Európa Tanács rasszizmus és intolerancia elleni szakértői bizottságának jelentésére. A BÁH szerint a testület nem valós, illetve nem aktuális adatok alapján kritizálja a magyarországi menekültbefogadó állomások helyzetét, durva bánásmódot és zsúfoltságot emlegetve. A hivatal részéről rámutattak: az Európai Unió más tagállamaiban is tapasztalható volt a menedékkérők számának nagyarányú növekedése, ami cáfolja a jelentés azon állítását, miszerint Magyarországnak a menedékkérőkkel szemben alkalmazott őrizeti gyakorlata következtében nőtt volna meg jelentősen 2012-ről 2013-ra a menekültek beáramlása. Hibás megközelítés az is, hogy a jelentés a menekültügyi őrizet vonatkozásában a korábbi években más szervezetek által tett, nem időszerű megállapításokból messzemenő következtetéseket von le. Leszögezték, a különböző jellegű őrizeteknél a BÁH messzemenően figyelemmel van az őrizetben lévők jogaira.


Folyamatosan dolgozzák fel az íveket

Jövő keddtől az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága, a menekültek június 20-i világnapjához kapcsolódóan, óriásplakátokon mutat be a 2-es és a 3-as metró megállóiban olyan menekülteket, akik itt új hazára leltek, és tevékenyen hozzájárulnak az ország fejlődéséhez – közölte a szervezet a távirati irodával. Eközben továbbra is országszerte láthatók a magyar kormánynak a nemzeti konzultáción való részvételre buzdító plakátjai. A legfrissebb adatok szerint már több mint négyszázezren küldték vissza a kérdőívet, amelyet – úgy tudjuk – még csaknem egymillióan nem is kaptak meg. Információink szerint az illetékes hivatal folyamatosan dolgozza fel a válaszokat, azért is, hogy a hónap végén esedékes uniós csúcsra minél nagyobb társadalmi támogatottsággal bíró javaslatokkal mehessen ki a magyar kabinet menekültügyben.