Belföld

„Nem példa a német modell”

Az egyházak megkérdezésével lesz új jogszabály

Valamilyen formában biztosan módosítják az egyházügyi törvényt, ám csak az érintettek beleszólásával. Ez derül ki a legújabb kormányzati nyilatkozatokból.

Semjén Zsolt 20141212
Semjén Zsolt és Soltész Miklós. Nincs ok kapkodásra (Fotó: Csudai Sándor)

Megírtuk, az Igazságügyi Minisztérium új jogszabály kidolgozásába fogott, amelynek nyomán nemrég egyházi vezetők tiltakoztak, mondván, őket nem tájékoztatták idejében, ráadásul az úgynevezett német modell emlegetése miatt különben is aggodalmukat fejezték ki. A történet előzménye, hogy az egyházi státusból korábban kiszorulók pert nyertek a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságán.

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes tegnap az MTI-nek elmondta: a kormány komolyan veszi a strasbourgi ítéletet, ugyanakkor nem tekinti példának a német modellt, amely nem is alkalmazható, mert ott az egyház az állami intézményrendszer alrendszereként működik. A magyar alkotmányos értelmezés viszont az állammal azonos rangú valóságnak ismeri el az egyházakat. Leszögezte, Erdő Péter bíborossal, valamint a többi nagy egyház vezetőivel történő egyeztetés nélkül nem változtatnak a jogszabályon. Megjegyezte, az európai bíróság olyan verzióról ítélkezett, amely már nem volt hatályban, mert időközben módosították. Semjén hangsúlyozta, most „semmi nem kényszerít kapkodásra”.

Soltész Miklós egyházügyi államtitkár a Kossuth rádió 180 perc című műsorában szintén kiemelte, nem kerülhet olyan új törvény a parlament elé, amelyet a KDNP-s politikusok és az egyházak megkérdezése nélkül dolgoznak ki. A jövő évi költségvetéssel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy „megnyugodhatnak az egyházi vezetők: meglesz a módosítás alapján az az összeg, amelyből nyugodtan tudnak gazdálkodni”. Az előző Orbán-kormány „majdnem megduplázta az egyházi támogatásokat”.