Belföld
Nem lesz újabb választási reform
Érdemes lenne áttekinteni a kampányfinanszírozást Gulyás Gergely szerint

Bárándy Gergely, Gulyás Gergely (Fotók: MH Csudai Sándor)
A magyar választási rendszerről rendezett konferenciát a Friedrich Elbert Alapítvány és a Political Capital, a fórumon a fideszes Gulyás Gergely és az MSZP-s Bárándy Gergely is vitatkozott a témáról. Az alapvető kérdésre reagálva Gulyás leszögezte: nincs napirenden a választási törvény átfogó reformja, a rendszer jól vizsgázott. Ezzel együtt a fideszes képviselő jelezte, hogy egyes szabályok módosulhatnak, érdemes lenne például áttekinteni a kampányfinanszírozást és a határon túliak regisztrációját. Bárándy szerint azonban a rendszer számos ponton rosszul vizsgázott, és eleve a kormánypártoknak kedvez. A külföldi választási rendszerek elemeiből a Fidesz csak azokat válogatta ki, amelyek számára jók voltak – tette hozzá. A ellenzéki politikus kritizálta a választókerületi határok módosítását és az egyfordulós rendszer bevezetését.
Gulyás ezzel szemben úgy vélte, egyáltalán nem tudjuk, hogy 2018-ban kinek kedvez a rendszer, az egyfordulós szisztéma pedig gyorsabb kormányalakítást tesz lehetővé. Hangsúlyozta, a választókerületek határait az Alkotmánybíróság előírása alapján rajzolták át, húsz százalék alá szorítva a lakosságszám-különbséget. A külhoni magyarok választójogával kapcsolatban viszonylagos egyetértés volt a két politikus között, Bárándy azt is jelezte, hogy ha hatalomra kerülnének, nem vennék el a határon túliak szavazati jogát. Ugyanakkor a levélben szavazás lehetőségéről – amelyről majd az Alkotmánybíróság (AB) dönt – megoszlottak a vélemények. Gulyás szerint nem kell változtatni azon a rendszeren, hogy a határon túliak levélben is szavazhatnak, míg a magyarországi lakhellyel rendelkező, de külföldön tartózkodók csak személyesen a külképviseleteken. Az AB-döntés ugyanakkor előidézhet jogalkotási kényszert – tette hozzá.
A kormánypárti politikus jogosnak tartotta a külhoniak regisztrációjának módosítását, hiszen ahogy a Political Capital felvetette, a tíz évig érvényes regisztráció alapján akár elhunytaknak is postázhatnak választási csomagot, ami visszaélésekre ad lehetőséget. A konferencián Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda elnöke azt mondta, számos ponton indokolt lenne a választási eljárási törvény módosítása, de például az említett levélben szavazás kérdéséről csak az AB-határozat függvényében dönt a szakminisztérium. Erre pedig lehet, hogy csupán 2017-ben kerül sor.