Belföld

Nem káros a védőoltás a babáknak

Tévedés, hogy a bárányhimlő nem komoly betegség, mivel igen súlyos szövődményei lehetnek a házi gyermekorvosok elnöke szerint

Nem tud arról Póta György, hogy kezdeményezték volna a bárányhimlő elleni védőoltás beemelését a Nemzeti Védőoltási Programba. A Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének elnöke közölte, semmi nem indokolja, hogy ezt ne tegyék meg.

Bekerülhet a Nemzeti Védőoltási Programba Hódmezővásárhely kezdeményezése, ahol már egy éve ingyenes a bárányhimlő elleni vakcina. A helyi közgyűlés erről tavaly októberben döntött, s már decemberben megkezdték a térítésmentes injekciók beadását az egyévesnél idősebb gyermekeknek – írta a Délmagyar.hu. A védettséghez két adag szükséges, amely a patikákban húszezer forintba kerül.

Póta György, a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének (HGYE) elnöke lapunknak azt nyilatkozta, nem tud róla, hogy hivatalosan kezdeményezték volna a bárányhimlő elleni védőoltás felvételét a kötelező oltási rendbe, holott ezt a szakma évek óta szorgalmazza. Jelezte, a megbetegedések száma évek óta harmincezer fölött van, maga a betegség lefolyása pedig a családoknak jelentős pénzkiadást is jelent. „Akinek két kisebb gyermeke van, annak a kikúrálás folyamata egy hónapnyi kiesést jelent a munkából, hiszen a fertőző gyermekkel otthon kell maradni. Téved az is, aki azt gondolja, semmi bajt nem okozhat a bárányhimlő, hiszen igen súlyos szövődményei lehetnek” – hívta fel a figyelmet Póta György. Jelezte azt is, semmi nem indokolja, hogy a mumpsz és a rózsahimlő elleni védőoltások mellett ne szerepeljen a bárányhimlő elleni vakcina az oltási rendben, hiszen annak már csak a járványügyi kockázata is elég ahhoz, hogy beemeljék a kötelező körbe. A HGYE elnöke ennek kapcsán kitért arra is, örvendetes hír, hogy 2017-től ingyenes lesz az agyhártyagyulladás elleni injekció, ám azt kétféle baktériumtörzs okozhatja, a térítésmentes oltóanyag pedig csak az egyiktől véd. Póta György jelezte, a másik baktériumtörzs ellen is kapható oltás, amelyből a teljes kúra négy injekciót jelent, ami így egy gyermek esetében száztízezer forintba kerül, ezt pedig sok család nem engedheti meg magának. Tehát „érdemes lenne ezt is beemelni a térítésmentes körbe”.

A halálos kimenetelű agyhártyagyulladásos megbetegedéssel kapcsolatban elmondta, nem igaz, hogy a koraszülöttekre veszélyt jelent a védőoltás, mivel a modern vakcináknak igen alacsony az immunterhelésük. Amennyiben viszont a koraszülött nem kapja meg a megfelelő védelmet, nagy az esélye annak – folytatta az elnök –, hogy az adott betegség halálos kimenetelű lesz számára.


Körmendi felújítás

Átadták tegnap a felújított körmendi Batthyány–Strattmann László Kórház főépületét, amely 1,7 milliárd forintból, uniós támogatással újult meg. Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár a hatszintes, egészében átépített és korszerűsített épületet felavatva arról beszélt, a beruházás jó példája a kormányzati törekvésnek, hogy a betegbiztonság növelésével hajtsanak végre fejlesztéseket és alakítsanak ki szakmai integrációkat. Kiemelte, az egészségügyben lezajlott intézményi integrációk során sokan attól tartottak, hogy a kisebb kórházak majd elsorvadnak, és csak a központi nagy egészségügyi intézmények fejlődhetnek, de a körmendi kórház felújítása is mutatja, hogy „lehetnek olyan ügyek, amelyek minden fél számára előnyösek”. Rámutatott, az elmúlt években ötszázmilliárd forintot költöttek egészségügyi fejlesztésekre.