Belföld
„Ne szólj szám, nem fáj fejem”
A joghatóságok pártatlanságára is rákérdezett az Országos Bírósági Hivatal integritási csoportjának kutatása az érintetteknél

Magyarországon a bíróságok is részt vesznek a „Nemzeti Korrupcióellenes Programban”, illetve az ezzel kapcsolatos intézkedési tervben szereplő célkitűzések megvalósításában. Ennek jegyében az Országos Bírósági Hivatal (OBH) összehangolt lépéseket tesz a korrupció megelőzéséért, folyamatos konzultációt tart más szereplőkkel és együttműködési hálózat kialakításával is segíti a feltárást és a megelőzést is. Ennek megfelelően az OBH saját szervezetén belül is úgynevezett integritási munkacsoport működik, s a témakörben a bírósági szervezeten belül felméréseket végeznek, ilyenre 2015-ben és 2016-ban is sor került.
E felmérés adatairól korábban több cikkben is beszámoltunk, ezúttal a bírák, illetve a bírák személyén keresztül maguk a bíróságok pártatlanságáról, a bírói esküben megfogalmazott talán legfontosabb célkitűzés megvalósulásáról ejtenénk szót. (A felmérésben egyébként a 2776 bíró közül 460 vett részt, ez az összes hivatalban lévő bíró csupán tizenhét százaléka – a szerk.)
Arra a kérdésre, hogy „történt-e önnel befolyásolására irányuló kísérlet?”, a válaszolók 5,22 százaléka, huszonnégy bíró válaszolt igennel, a bírák 93,91 százaléka nemmel, négyen pedig nem kívántak válaszolni. A kérdőíven arra is kíváncsi volt az integritási munkacsoport, hogy amennyiben történt ilyen korrupciós kísérlet, akkor a megkörnyékezett eleget tett-e a bejelentési kötelezettségének. Az anonim kérdőíven a huszonnégy bíró közöl tizennyolc (75 százalék) válaszolt az utóbbi kérdésre igennel.
A pártatlanság témakörében szintén megkérdezték: „tud-e arról, hogy a szolgálati helyén mással történt befolyásolására irányuló kísérlet?” Erre szintén huszonnégyen válaszoltak igennel (5,22 százalék), viszont a „nem kívánok válaszolni” aránya csaknem a hétszeresére (5,87 százalék, 27 fő) nőtt az előző kérdéshez képest. Tett-e bejelentést ezzel kapcsolatban? – így szólt a következő kérdés. Erre heten válaszoltak igennel (29,17 százalék), nyolcan nemmel, kilencen pedig nem kívántak a kérdésre válaszolni. Izgalmas lenne tudni, hogy a hazai igazságszolgáltatás irányítói miképp értékelik ezt az adatot, amelyet egy kívülálló nyilván úgy kommentálna, „ne szólj szám, nem fáj fejem”.
Csakhogy ne feledjük, itt nem valamiféle magánügyről, még csak nem is valamiféle csoportérdek érvényesüléséről vagy annak hiányáról van szó, hanem talán egy társadalom legfontosabb közérdekéről, az igazságszolgáltatás pártatlanságába vetett hitről, más szóval a közbizalomról.
A következő kérdés mindenesetre azt feszegette: „felajánlott-e önnek a bírói hivatásával összefüggésben valamely eljárás részvevője bármilyen ajándékot?” A négyszázhatvan válaszolóból huszonöten (5,43 százalék) feleltek igennel, s ezt a huszonöt bíró közül tizenhat bíró jelentette be igazgatási vezetőjének. Hogy a kilenc nem jelentő visszautasította vagy elfogadta-e az ajándékot, ezt nem kérdezték meg. Huszonegy bírónak arról is volt tudomása, hogy szolgálati helyén más bírónak felajánlották az ajándékot, de erről csak négyen tettek jelentést, vagyis a „ne szólj szám, nem fáj fejem” ebben a tekintetben is – mondhatni – jellemző volt. Az integritási kérdőívre válaszolók nyolcvanöt százaléka egyébként a törvényszékeken és a járásbíróságokon dolgozik.