Belföld
„Ne szaporítsák a költségeket!”
Magyar György ügyvéd szerint kétséges, hogy a Mal Zrt. maradványvagyonából jut-e pénz az iszapkatasztrófa károsultjainak
(Az iszapkatasztrófa több károsultja is jogerősen pert nyert a Mal Zrt.-vel szemben (képünk illusztráció) (Fotó: Csudai Sándor)
A 2010-es kolontári és devecseri iszapkatasztrófa károsultjai közül többtucatnyian indítottak kártérítési pert a Mal Zrt.-vel szemben, ám hiába nyerték azt meg már többen is, az alumíniumóriást időközben felszámolták. A károsultakból így hitelezők lettek. Méghozzá „D” kategóriás hitelezők, tudtuk meg a cég felszámolását végző Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft. felszámolóbiztosától.
Kemerle Judit lapunknak elmondta, a hitelezői listára csak azok a károsultak kerülhetnek fel, akik a kártérítési pert jogerősen megnyerték. Pontosabban: ők sem automatikusan, hiszen a számukra megítélt összegtől függően regisztrációs díjat is kell fizetnie a hitelezővé váló károsultnak, amelynek a maximális összege kétszázezer forint. A felszámolóbiztos néhány olyan károsultról tud, aki ezt megfizette, s így hitelezővé vált.
Vannak olyan pernyertesek is, tudta meg lapunk, akik ugyan nyertek a bíróságon a Mal Zrt. elleni kártérítési perben, mégsem regisztráltak. Részint azért, értesültünk forrásainktól, mert nem tudták megfizetni a regisztrációs díjat, részint viszont azért, mert ennek megfizetése a csődtörvény értelmében önmagában még nem garancia arra, hogy pénzhez is jutnak. Ami jár, az jár, csak nem biztos, hogy jut is.
A számos károsultat képviselő Magyar György ügyvéd lapunknak kérdéseinkre válaszolva azt írta: a Mal Zrt. elleni perek közül a Fővárosi Törvényszéken jelenleg is folyamatban lévő ügyekben minden károsultat, aki erre megbízást adott korábban, a mai napig is teljes körűen, folyamatában képviselik. „Ezeknek az ügyeknek a száma ötven és nyolcvan között változik, részben már van jogerős ítélet, van jogalapi döntés, ezen a héten, 18-án is több érdemi tárgyaláson látjuk el a felperesek jogi képviseletét” – írta.
Azokban az eljárásokban – tette hozzá Magyar György –, amelyekben az ügyek később indultak, amikor már a Mal Zrt. székhelyét áthelyezte Veszprémbe és elindult ellene a felszámolási eljárás, a károsultak a felszámolónak bejelentették hitelezői igényüket, és a regisztrációs költséget, aki tudta, be is fizette, mert a felszámoló által megbízottak képviselik az alperesi céget.
A Mal Zrt. felszámolója a hitelezői igényeket vitatta, és ezekben az ügyekben külön eljárások indultak a Veszprémi Törvényszék előtt – írta az ügyvéd. „A hitelezői, vitatott igényű perekben a jogi szaktudást igénylő, jogszabályokkal alátámasztható kérelmek és egyéb beadványok már korábban elkészültek ügyvédi irodánk által, teljesen ingyen és bérmentve, továbbá a Veszprémi Törvényszék felé ezeket elő is terjesztettük. Ez utóbbi eljárások jelen szakaszában – folytatta az ügyvéd – már csak a hitelező felperesek személyes meghallgatására kerül folyamatosan sor, ami különös jogi segítséget nem igényel.” A károsultaknak újra el kell mondaniuk a bíróságon azt, ami a vörösiszap-katasztrófa időszakában velük történt. Ez utóbbi ügyekben közölték az ügyfelekkel – hangsúlyozta Magyar György –, hogy érdemi munkára már nincs szükség, a költségeket ne szaporítsák. Egyébként is rendkívül kétséges, hogy a felszámoló a Mal Zrt. maradványvagyonából valamikor is őket részesíteni tudja-e.