Belföld
Navracsics: Vigyázni kell a békére
Hetvenöt éve tört ki a második világháború, az áldozatokra emlékeztek
Megemlékezés a Dohány utcai zsinagóga udvarán (Fotó: Hegedüs Róbert)
A második világháború Lengyelország lerohanásával kezdődött, s az azóta eltelt hetvenöt év alatt sokszor azt gondoltuk, már nem ismétlődhet meg a háború Európában. A délszláv háború, illetve a jelenlegi ukrajnai események azonban egyaránt azt üzenik: mindig vigyáznunk kell arra, hogy meg tudjuk őrizni a békét – hangoztatta Navracsics Tibor külgazdasági és külügyminiszter a világháború kitörésének évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen, a Dohány utcai zsinagóga udvarán. Szerinte augusztus 30-án Európa kvázi megpróbálta jóvátenni a hetvenöt évvel ezelőtti tragédiát azzal, hogy Donald Tusk személyében lengyel politikust választott az Európai Tanács elnökévé. Megjegyezte, remélhetőleg ez nemcsak véletlen egybeesés, hanem szimbolikus jelzés, hogy az „elkövetkező időszakban Európában mindenhol békében és biztonságban élhetünk”.
Szólt arról is, a második világháború a legborzalmasabb pusztítást hozta Európára, az európai kultúrára, de az igazi tragédiát a zsidóság számára jelentette, hiszen iparszerűen gyilkoltak embereket, irtottak ki családokat. „Fejet hajtunk az áldozatok előtt” – hangsúlyozta.
Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) elnöke felidézte, hetvenöt évvel ezelőtt „lángba borult Európa és a világ”, elkezdődött a világégés, amely minden korábbi háborúnál szörnyűségesebb volt, az áldozatok száma sokszorosa volt a korábbi háborúkénak, és Magyarországon a zsidó közösség szenvedte el arányában a legnagyobb veszteséget. Úgy vélekedett, Lengyelország lerohanása sem volt előzmény nélküli, de Európa hallgatott, nem tett semmit az előzmények megtörténtekor, így létrejöhettek az ideológiai alapok, amelyek aztán a tragédiához vezettek.
A Mazsihisz elnöke szerint ma Európában újfent szélsőséges eszmék terjednek, erősödik a rasszizmus és az antiszemitizmus, és minden demokratikus erőnek kötelessége, hogy következetesen küzdjön ez ellen, nemcsak szavakkal, hanem tettekkel is. Hazánkkal, illetve a Jobbikkal kapcsolatban úgy fogalmazott, túlzott a tolerancia, pedig a „szélsőséges eszmékkel csak következetesen és kíméletlenül lehet megküzdeni”, minden engedmény vagy kompromisszum történelmi hiba lehet.
Az Orbán Viktor miniszterelnök által ígért zéró toleranciát mindenkinek komolyan kell vennie – hangoztatta Heisler.
Ilan Mor, Izrael budapesti nagykövete kiemelte, 1939. szeptember 1-je a zsidó nép legrosszabb napja, hiszen akkor kezdődött el a szisztematikus kiirtása. A megemlékezés végén Navracsics Tibor, Ilan Mor és Heisler András koszorút helyezett el a Raoul Wallenberg-emlékparkban.