Belföld

Most újabb eljárás indult Washingtonban a Sukoró-ügy után

Francia utalványos cégek perelik magyarországot

Akárcsak a sukorói King’s City befektetői, a 2012-től hatályos utalványrendszer kárvallottjainak számító külföldi cégek is a washingtoni választottbíróság előtt követelnek kártérítést hazánktól.

Miközben hivatalosan lezárult a washingtoni választottbíróság előtt a 2011 óta folyó, a sukorói King’s City befektetői által indított kártérítési per, s hamarosan ítélethirdetés következik, hazánknak újabb hasonló eljárás elé kell néznie. Megírtuk, előbbi ügyben a Vigotop Ltd. nevű cég mintegy százhúszmilliárd forintot követel a magyar államtól a Velencei-tó mellé tervezett beruházás meghiúsulása miatt. Bártfai Beatrix, a magyar államot képviselő ügyvéd lapunknak korábban kijelentette, nonszensznek tartja az ügyet, hiszen a csere esetében három magyar bíróság mondta ki a semmisséget, azaz az ügylet jogszerűtlenségét, míg a kaszinókoncesszió kapcsán jelenleg is bírósági eljárás van folyamatban. Ez utóbbi perben a magyar állam javára döntött a bíróság.


Az új esetben – az amerikai bíróság honlapja szerint – augusztus 15-én iktatták a Sodexo Pass International SAS kérelmét a kártérítési eljárás megkezdésére, döntéshozót egyelőre nem jelöltek ki, ahogy az sem derül ki a tájékoztatásból, pontosan mit követel a francia cég. Témaként megadva az étkezési utalvány megnevezés szerepel. Ebből arra lehet következtetni, hogy a második Orbán-kormány által eszközölt átszervezések, illetve az Erzsébet-utalványok bevezetése a perindítás oka. A Sodexo ugyanis egyértelmű vesztese volt a milliárdos forgalmat kezelő utalványüzlet magyar állami kézbe vonásának. Ahogy a szintén francia Le Chèque Déjeuner and C. D Holding Internationale nevű cég is, amely már korábban, tavaly decemberben elindította kártérítési eljárását ezen a fórumon.

Hogy a két vállalkozás mekkora kártérítést követel hazánktól, azt nem tudni, erre is vonatkozó megkeresésünkre a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium egyelőre nem reagált. A vállalatok azonban, úgy tűnik, biztosra mennek, és nem hagyják annyiban a dolgot. Áprilisi hír, hogy az Európai Bizottság az étkezési és szabadidő-utalványok 2012 óta hatályos szabályozása miatt kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen, mondván, monopolhelyzetet teremtett az országban az étkezési jegyek kibocsátásáról szóló szabályozás. Eszerint csak az állam által kibocsátott Erzsébet-utalvány és a Széchenyi-pihenőkártya élvez kiemelt járulékkedvezményt, ha béren kívüli juttatásként kapja a munkavállaló. Az Origó akkori cikke szerint, ha az Európai Bíróság megállapítja a kötelezettségszegést, Magyarországnak változtatnia kell a jelenlegi cafeteriaszabályokon.