Belföld
Modellprogramot indítanak a koraszülések megelőzésére
A statisztika szerint Magyarországon évente nyolcezer gyermek születik meg a kiírt idő előtt

Még mindig magas a koraszülések száma hazánkban (képünk illusztráció) (Fotó: Ficsor Márton)
Három régióban indult el az a modellprogram, amellyel a koraszülés megelőzését és a méhen belüli optimális fejlődés támogatását tűzték ki célul – tudósított az ÉszakMagyarország. Az írás szerint a kezdeményezés Borsod-Abaúj-Zemplén és Somogy megyében, valamint Budapest egyes kerületeiben kezdődött meg, annak részeként pedig többek között képzést tartottak védőnők és szülésznők számára.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint a koraszülések és kis súlyú születések gyakorisága 2016-ban területi megoszlás szerint a következőképpen alakult: a dél-dunántúli és az észak-magyarországi megyékben az országos átlagnál magasabb volt az előfordulásuk, míg a nyugat-dunántúli és az alföldi megyékben alacsonyabb. A kis súlyú születéseket 1990-ben is hasonló területi különbségek jellemezték, a koraszülések területi megoszlása azonban némileg átalakult.
A kis súlyú születések aránya az időszak elején és végén is Győr-Moson-Sopron és Vas megyében volt a legalacsonyabb – olvasható a jelentésben –, míg a legmagasabb Borsod-Abaúj-Zemplén, Somogy, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Nógrád megyében volt. Tavalyelőtt a koraszülések előfordulása Hajdú-Bihar, Győr és Jász-Nagykun-Szolnok megyében volt a legritkább, Somogy, Tolna és Borsod megyében pedig a leggyakoribb. A kis súlyú születések esetében lényegesen, a koraszülések esetében pedig kismértékben növekedtek a területi különbségek a vizsgált időszakban, amire az egyes megyék adatainak országos átlagtól való átlagos eltérésének növekedése utal – írta a KSH.
A most induló modellprogramról az ÉszakMagyarországnak Oroszi Beatrix, a projekt szakmai vezetője nyilatkozott. Közölte, október elsején megalakult a Nemzeti Népegészségügyi Központ, így ez az intézmény viszi tovább az Országos Közegészségügyi Intézet, illetve ezt megelőzően az ÁNTSZ összes projektjét, így az Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése címűt is.
Ennek fő törekvése, hogy erősítse azt a szemléletváltást, amely az egyén, a közösség és az állam együttes felelősségvállalását jelenti, és amely erősíti a lakosság egészségi állapotát. Ennek egyik nagyon fontos eleme a népegészségügy fejlesztése, és azon belül is hangsúlyos terület a gyermekek egészsége, amelyért már a várandósság alatt, sőt családtervezéskor is tehetünk. A projektnek tehát ez az eleme a koraszülés előfordulásának csökkentését tűzte ki célul, ami azért fontos, mert ez nemcsak a gyermekkort érinti, hanem kihatással van az érintettek teljes életére is – hangsúlyozta Oroszi Beatrix, akitől a Medicalonline is idézett. Elhangzott, bár a koraszülések száma az utóbbi időben némileg csökkent Magyarországon, még mindig igen magas, kilenc százalék körül mozog, ami az európai uniós átlag fölött van. Ez azt jelenti, hogy évente nyolcezer gyermek születik meg a kiírt idő előtt.