Belföld

Milliárdos vagyonelemek átruházása

A K & H-ügyben is feltűnt fiktív állampapírok kapcsán a Hotel Ifjúság vevője

A KISZ-vagyon eltűnése egyes szereplők tekintetében számos azonosságot mutat a K & H-brókerbotránnyal és még a Buda-Cash-ügy némely szereplőjével is. Mai áron milliárdos értékű vagyonelemet is sikerült „átruházni” úgy, hogy nem tudni, ki volt az átruházó, ki vette át a pénzt, és egyáltalán mekkora volt az összeg.

A Magyar Demokratikus Ifjúsági Szövetség (Demisz) mint a Kommunista Ifjúsági Szövetség többmilliárdos vagyonának „örököse”, kezelője piacgazdasági tevékenysége kapcsán eddig arról számoltunk be, hogy eltűnt az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hősei és áldozatai emlékére állítandó emlékműre gyűjtött négy és fél millió forint, a milliárdos értékű Hotel Ifjúság és a hozzá tartozó vagyonelemek az Egyesült Államok egyik adóparadicsomába vándoroltak, továbbá az adóhatóság számára kámforrá vált a szintén milliárdos vagyonnal bíró InfoGroup Kiadó és Szolgáltató Vállalat.

A Hotel Ifjúságot tulajdonló Panoráma Szálloda és Vendéglátó Rt.-ben lévő részvényeitől például 1998-ban vált meg a Demisz Gazdasági Iroda. Egészen pontosan eladta azt az Autó-Danubia Kft.-nek. Utóbbi szintén terhesnek érezte a tulajdonlást, mert 2002-ben tovább is adta a céget az „amerikaiaknak”. Előbb az Ashmore Investment LLC.-nek, majd a Global Dinamics LLC.-nek Delaware államban. Ennek az amerikai káeftének a kézbesítési megbízottja történetesen az a G. Kornél volt, aki a több tízmilliárdos csalással vádolt Buda-Cash cégcsoportban megannyi igazgatósági tagságot cipelt a hátán.

A Hotel Ifjúság vevője pedig történetesen a K&H-brókerbotrányban tűnt fel, N. Károlyt el is ítélték első fokon amiatt, mert fiktív állampapír-vásárlást írt alá ötszázmillió forint értékben, „szívességből”, amellyel a hiányzó autópálya-milliárdok egy részét próbálták leplezni. A Hotel Ifjúság eladója a Demisz Gazdasági Iroda volt, de hogy a részvényátruházási szerződést ki írta alá, azt a cégiratok között nem találta a Demisz törvényességi ellenőrzését végző Fővárosi Főügyészség, így az ellenérték sem volt megtalálható és fellelhető.

Az pedig nyilván csak „merő véletlen”, hogy ahogyan N. Károly vádlottként, úgy Karl Imre, a Demisz „kamarása” is felbukkan a K & H-brókerperben, igaz, ő csak tanúként és Kulcsár Attila VIP-ügyfeleként próbálta megmagyarázni, miért vette át Gyuszi taxis nejlonszatyros szállítmányait, illetve azt, hogy a Gyurcsány-kormány államtitkáraként miért állított ki a Miniszterelnöki Hivatalba szóló állandó belépőt a brókernek. A KISZ-vagyon „elrablásának” történetéből jól látszik, a gazdasági bűnözésben szinte minden mindennel összeér: a vagyonelemek kimentése az ismeretlen tulajdonú offshore-világgal, a strómanok a politikai háttértámogatókkal. Közös nevezője az ügyészségi vizsgálatnak, hogy a „rendelkezésre álló adatok szerint a Demisznek vagyona nem maradt”.