Belföld
Mielőbbi béremelést követelnek
Az idei büdzsé megnyitását szorgalmazza az egészségügyi dolgozók képviselete
Lezajlott szerdán az egészségügyi kollektív szerződésről szóló tárgyalás újabb fordulója az ágazati szakszervezetek és az egészségügyért felelős államtitkárság között. Cser Ágnes, a Magyarországi Munkavállalók Szociális és Egészségügyi Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke benyújtotta a szakszervezet és szövetségeseinek konszenzusán alapuló, az ágazati dolgozókat érintő bérigényét – tájékoztatott tegnapi közleményében a szakállamtitkárság. Tudatták: az elnök jelezte azt is, nem csupán a jövő évi költségvetést érintő intézkedéseket várnak, így kérik a 2016-os büdzsé megnyitását is. Az államtitkárság vállalta, hogy a benyújtott javaslatokat figyelembe véve döntés-előkészítő dokumentumot készít, amelyet a kormány elé terjeszt, s annak ajánlatát hamarosan ismerteti a tárgyaló felekkel.
A reprezentatív szakszervezetek és az ágazat között tavaly májusban indultak el az egyeztetések a kollektív szerződésről. A folyamat egyik eredményeként február 12-én a felek aláírták a dokumentum XI. fejezetét, amely a dolgozók munka- és pihenőidejét szabályozza.
Az orvosi életpályamodell lehetőségének mellőzéséről tavaly Zombor Gábor előző szakállamtitkár beszélt, megítélésük szerint „az ágazatban jóformán lehetetlen bevezetni a rendszert, annyira szerteágazó”. Ezzel kapcsolatban Éger István, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke februárban lapunknak úgy nyilatkozott, a döntéssel nem feltétlenül ért egyet, s a MOK nem is vetette el végleg egy esetleges életpálya bevezetésének szándékát, ugyanakkor elfogadták, hogy az egészségügyi kollektív szerződés is jó lehetőség, általa több problémára megoldást lehet találni. A részt vevő szervezetek korábbi közlései szerint a tárgyalások alatt „fejezetenként haladnak”, vagyis amennyiben egy fontosabb tételt illetően megegyezésre jutnak a döntéshozókkal, az közvetlenül utána hatályba is léphet.
Riasztó adatok
Az egyéves gyermekek fele vas- és D-vitamin-hiányos, csaknem ötven százalékuknak magas a koleszterinszintje és túl sok sót fogyaszt, tíz százalékát pedig az elhízás is fenyegeti – derült ki az Első 1000 nap program felméréséből, amelyet tegnap a Semmelweis Egyetem nőgyógyászati klinikáján ismertettek. A „riasztó eredmények” legfőbb oka, hogy minden második családban ugyanazt eszik a kisgyermekek, mint a szüleik, holott a még fejlődésben lévő emésztőrendszer nem áll készen minden étel fogyasztására. Mindez nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy egyéves kor felett minden második gyerek D-vitamin-hiányos, ez pedig többek között negatívan hat a csontok, az immunrendszer és az idegrendszer fejlődésére.
Célkeresztben a cukorbetegség
Magyarországon a felnőtt lakosság hatvanöt százaléka túlsúlyos, közülük 7,5 százalék diabéteszes. Tíz éven belül a krónikus betegek száma elérheti a hárommilliót, ez a mennyiség pedig prevenció és az alapellátás megerősítése nélkül meghaladja a szakellátás kapacitását – közölte tegnap Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár, aki az egészség világnapja alkalmából jelezte azt is, hogy az idén az esemény középpontjában a 2-es típusú cukorbetegség, a szövődmények elkerülése és a kialakulás megelőzése áll. Jelezte, hogy fontos időben felismerni és kezelni a diabéteszt, mivel enélkül a szövődmények okozta egészségromlás hatalmas terhet ró a betegekre, a gazdaságra és a társadalomra. Az államtitkár kijelentette, hogy „minden lehetőség szerinti pluszforrást a költségvetésben az alapellátásra és a prevencióra fordítanak, a gyógyító-megelőző kassza legnagyobb részében itt várható növekedés”. Hangsúlyozta az egyéni felelősségvállalás jelentőségét is, amit semmi sem tud pótolni. Barkai László, a Magyar Diabétesz Társaság elnöke ismertette, hogy Magyarországon jelenleg hét-nyolcszázezerre tehető a cukorbetegek száma, de legalább ugyanennyien vannak, akik már produkálják a tüneteket, de nem tudnak a betegségükről. Megerősítette azt is, hogy az alapellátásban végzett szűrővizsgálatok hatékonyak a betegség korai felismerésében, aminek óriási a jelentősége, hiszen a nem kezelt diabétesznek számos súlyos szövődménye – vakság, végtag-amputáció, veseelégtelenség – igen súlyos terhet jelent a betegeknek.