Belföld

Menekültügyi eljárások akár pár nap alatt

Közös állásfoglalást tehetnek a tranzitországok a Fidesz kezdeményezésére

Néhány naposra csökkentené a Fidesz a menekültügyi eljárásokat, a tranzitországok szempontjainak uniós szintű megjelenítése érdekében pedig közös állásfoglalás kialakításáért kezdeményeznek kapcsolatfelvételt az érintett államokkal.

Kósa Lajos 20150126
Kósa Lajos: Új menekültpolitikára van szükség (Fotó: Kövesdi Andrea)

Konkrét kezdeményezéssel állt elő tegnapi sajtótájékoztatóján a Fidesz részéről Kósa Lajos a bevándorlás kérdésében. A parlament honvédelmi és rendészeti bizottságának elnöke tudatta: a nagyobbik kormánypárt kezdeményezi, hogy a mostaninál jelentősen gyorsabban, akár néhány napos határidővel lehessen lefolytatni egyes menekültügyi eljárásokat. Ehhez az úgynevezett biztonságos kibocsátó ország és a biztonságos harmadik ország kategóriáját használnák. Ennek megfelelően aki ilyen, a kormány által listázott államból érkezne menekültként Magyarországra, azt akár azonnal vissza lehetne fordítani.

A Fidesz ügyvezető alelnöke megerősítette, fel akarják hívni az Európai Bizottság figyelmét arra, hogy új menekültpolitikára van szükség, mert a mostani szabályozás nem veszi figyelembe a tranzitországok szempontjait. Magyarország mellett ugyanez a görög, az olasz, a máltai, a spanyol és a portugál hatóságok álláspontja. Kósa ezért bizottsági elnökként kapcsolatfelvételt kezdeményez az érintett országok parlamenti szakbizottságaival a közös állásfoglalás kialakítása érdekében. Ennek alapján azután együtt fordulhatnának Brüsszelhez.

„Ha nem kezeljük most a problémát, akkor adott esetben olyan idegenellenes hullám söpörhet végig Európán, aminek nyilvánvalóan a szélsőjobboldali politikai erők a haszonélvezői” – vetett fel egy további szempontot a politikus, aki kérdésre válaszolva – az MTI beszámolója szerint – aláhúzta: a mostani sajtótájékoztatót akkor is megtartotta volna, ha nem történnek meg a néhány héttel ezelőtti párizsi terrorcselekmények, mert európai jogharmonizációs okokból mindenképpen módosítani kell a menekültekkel kapcsolatos eljárásrendet.

Kósa utalt a korábban már ismertetett adatokra, amelyek szerint az elmúlt években drámaian megnőtt a Magyarországra érkező menekültek száma. Míg 2012-ben 2300–2500 menekült érkezett, addig tavaly már 42 ezer. Ezeknek az embereknek a döntő többsége „megélhetési menekült”, amit az is mutat, hogy tavaly a negyvenkétezerből csak ötszázan kaptak menekültstátust. A politikus szerint a hazánkba érkező menekültek kilencvenöt százaléka „iszlám identitású”, többségük Koszovóból, Szíriából és Afganisztánból jön. Megjegyezte, mindennek a tavalyi költségei több mint ötmilliárd forintot tettek ki.

Orbán Viktor kormányfő korábban több alkalommal is leszögezte: „Nem akarjuk, hogy a megélhetési bevándorlók célországa legyen Magyarország”, ennek a véleményének már Brüsszelben is hangot adott.