Belföld
Megduplázzák az adókedvezményt
Balog Zoltán: A jó családpolitika alapját a gazdasági növekedés teremtheti meg, ezt öt évvel ezelőtt alapozta meg a kormány

Alapvető cél, hogy minél több gyermek szülessen, ám egyáltalán nem mindegy, hogy milyen környezetben jönnek világra. A szülők felelőssége, hogy tudnak-e a gyermekről gondoskodni és olyan felnőttet nevelni belőle, aki erőforrás lehet családja és a társadalom számára – jelentette ki tegnap Balog Zoltán a Budapesti Demográfiai Fórum második napján. Az emberi erőforrások minisztere kiemelte, az állam jelentős szerepe éppen itt mutatkozik meg, hiszen a jó családpolitika lényege, hogy képessé tegye a szülőket a gyermeknevelésre.
Kifejtette, ennek egyik feltétele a jó gazdaságpolitika, amely mozgásteret ad: a kormány éppen ezt alapozta meg 2010 és 2013 között, abban az időszakban, amikor „a gyermekvállalás szegénységi kockázat volt egy eladósodott országban”. A tárcavezető szerint az akkori családpolitikának két fő célkitűzése volt: egyrészt megszabadítani az embereket az adósságterhektől, másrészt munkahelyet teremteni azoknak, akik dolgozni szeretnének.
„A családokat biztos jövedelemből lehet erősíteni, ezért segély helyett munkát kínálunk, illetve bevezettük a feltételekhez kötött támogatást, amely szintén cselekvésre ösztönöz” – emelte ki Balog Zoltán, aki példaként említette a munkahelyvédelmi akciótervet, amelynek köszönhetően az elmúlt évtizedekhez képest Magyarországon „csúcson van a női foglalkoztatottak aránya”, valamint „óriási eredménynek” nevezte, hogy mára ötvenezer roma család kenyérkereső tagja vesz részt a közfoglalkoztatásban úgy, hogy előtte egyáltalán nem volt munkája.
Beszélt a családi adókedvezmény rendszeréről is, ami annyit jelent, hogy „elválasztják az adózott jövedelemtől azt a részt, amely a gyermekneveléshez kell”. Rámutatott, 2015-ig ennek köszönhetően kétszáznegyvenmilliárd forint maradt a családoknál, vagyis egy olyan háztartásban, ahol mindkét szülő átlagos jövedelemért dolgozik, és legalább három gyermeket nevel, „egyetlen fillér személyi jövedelemadót sem fizetnek”. Előrevetítette, hogy a tervek szerint 2019-re megduplázzák a kétgyermekes párok adókedvezményét is, ami akkorra összesen háromszázmilliárdos pluszt jelent majd a családoknak. A miniszter a támogatási formák közé sorolta a kötelező bölcsődei és óvodai ellátást, az ingyenes gyermekétkeztetést, valamint azt is, hogy a diákok iskolai kimaradását a családi pótlék megvonásához kötötték, s ez „negyven százalékkal csökkentette az igazoltatlan hiányzások számát”. Külön kitért a családi otthonteremtési kedvezményre (CSOK), amelyet az elmúlt fél évben ötezer család igényelt és kapott meg, majd kilátásba helyezte, hogy a támogatások összegét növelni fogják.
Visszautalva az Orbán Viktor miniszterelnök csütörtöki megnyitójában elhangzottakra, kijelentette, a családbarát ország kifejezés egyelőre nem eredmény, hanem cél, amely felé mára jelentős lépéseket tettek.
Hozzászólások
Az élettársi együttélés nem egyenlő a házassággal
Carlos Simón Vazquez, a Családot Támogató Pápai Tanács képviselője: Nagyobb reményekkel és stabilabb gondolkodásmóddal kezdik meg felnőtt életüket azok a gyermekek, akiket biológiai szüleik nevelnek fel, a pápai tanács e témakörben végzett sokrétű kutatása ezt egyértelműen megállapította. Kimondta azt is, hogy az élettársi együttélés nem egyenlő a házassággal, ugyanis nem nyújt akkora biztonságot, a válás és az úgynevezett kevert családi formák pedig számos problémát vetítenek elő azoknak, akik ilyen körülmények között nevelkednek. Gondot jelent az is, hogy míg a munka világa kiaknázza a családok erőforrásait, addig nem fordít figyelmet arra, hogy egységben is tartsa őket.
Vukovich Gabriella, a Központi Statisztikai Hivatal elnöke: Egyre később, Európában a nők átlagosan harmincévesen hozzák világra első babájukat, s mára ismert tény az is, hogy a családok nagy része több gyermeket szeretne, mint amennyi végül megszületik. Sokan gondolják úgy, hogy az életüket összekötő szülők nagyobb családot vállalnak, a kutatások szerint azonban e tekintetben nincs szignifikáns különbség a házasságon kívül és belül élők között.
Emlékérmét bocsátott ki Semmelweis Ignác halálának 150. évfordulója alkalmából a Magyar Nemzeti Bank. Az érmét a fórumon mutatták be.
Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója: Európa kollektív öngyilkosságra készül, hiszen a kontinens termékenységi rátája tartósan alacsony, nyugati része pedig kiszolgáltatja magát annak a migrációs nyomásnak, amely ellenőrizhetetlenül zúdít rá egy más vallású, integrálhatatlan tömeget. Nagy baj, hogy Európa jelenleg sem mentálisan, sem fizikailag nem képes arra, hogy megállítsa a modern kori népvándorlást, és beletörődött abba a sugalmazásba is, hogy saját keresztény kultúrája értéktelen, csak az idegen az, ami szép, csak a más lehet értékes.
Raul Sanchez Flores, az Európai Nagycsaládosok Szövetségének spanyol főtitkára: Azon dolgozunk, hogy felébresszük a társadalomban a családi kapcsolatokat, illetve hogy a kormány is átvegye ezt a szemléletet. Spanyolországban úgy tűnik ugyanis, hogy a család már nem is létezik, csupán egyének vannak. Szeretnénk elérni, hogy a gyermeket vállaló szülőket ne diszkriminálják azért, mert a nagycsalád mellett döntöttek.
KDNP-közlemény: Annak ellenére, hogy még sok a tennivaló a demográfiai helyzet javítása érdekében, Magyarország jó úton halad. A felszólaló külföldi politikusok, szakemberek olyan irányokról és célokról beszéltek a társadalmi-gazdasági problémák egyik megoldásaként, amelyek 2010 óta a magyar kormányzat politikájának homlokterében állnak.