Belföld
Már régóta vártak hasonló támogatásra
Idén januártól tizennyolcezer család részesül a gyermekek otthongondozási díjában, az állapotvizsgálati eljárást a humántárca monitorozza és a tapasztalatokat felhasználja

Segítség a különösen nehéz élethelyzetekben (képünk illusztráció) (Fotó: MH)
„Óriási segítség nekünk a gyermekek otthongondozási díja, régóta vártunk hasonló támogatásra” – mondta lapunknak Kerekes Mária. Az egerszalóki elvált asszony tizenöt éves fiát neveli egyedül, a születéskor oxigénhiányt szenvedett, fogyatékos, epilepsziás gyermek gondozása napi 24 órás szolgálatot jelent számára. A hozzá hasonló helyzetben élő szülők támogatására vezette be a kormány idén januárban a gyermekek otthongondozási díját (gyod), amelynek összege havi bruttó százezer forint, és a gyermek életkorától függetlenül folyósítható. A gyod összege 2022-ig folyamatosan emelkedik majd, és eléri az akkori minimálbér szintjét.
Mária anyagi helyzete igen szűkös volt idén januárig, mivel volt férjére egyáltalán nem számíthat, csupán kisnyugdíjas szülei segítették olykor, ha lehetőségük engedte. Eddig a tízéves kortól folyósított 53 ezer forintos ápolási díj és a sérült gyerekek után folyósított 25 900 forint emelt szintű családi pótlék volt a jövedelmük. Az új támogatás azért is jelent nagy segítséget Máriának, mert öt évvel ezelőtt fel kellett vennie egy férfi gondozót, egyedül ugyanis már nem volt képes mozgatni serdülő korú gyermekét. Így a januártól folyósított gyodot a gondozó bérezésére fordítja. Szükség is van a férfierőre, mert a gyermeket fejlesztő iskolába is járatják, kerekesszékbe kell helyezni, majd beemelni a járműbe, emellett pelenkázásra szorul, és tornáztatni szükséges. A betanított gondozó azonban nem falubeli, ezért négy nap szállást és ellátást is fizetni kell számára. A szakképzett gondozók óránként ezer forint alatt nem jönnek el – mondja az asszony.
Gyenes Józsefné Felsőtárkányban gondozza negyvenéves fiát, aki oxigénhiányosan született, nem tud magáról gondoskodni, ugyancsak fürdetni, pelenkázni kell, gondozása egész napos elfoglaltságot jelent. A férfi segítség nélkül nem tud felállni, egész nap ül vagy fekszik, mára a száz kilogrammot is eléri a testsúlya. Margitka és férje tavaly elveszítették szüleiket, így ma már senki nem tud vigyázni a fiukra, egyiküknek mindig otthon kell lenni, egyszerre még pár órára sem mehetnek el otthonról. Gondozót nem tudnak fogadni, pénzért sem vállalja senki a feladatot, így együtt még a nyugdíjas klubba sem tudnak ellátogatni pár órára sem. Bevételüket eddig csupán az ápolási díj és szerény nyugdíjuk jelentette. Margitka egy tavalyi intézkedés hatására nyugdíj-kompenzációban is részesül. Az ötvenezer forintos kiegészítés annak jár, aki több mint húsz éve ápolja a magáról gondoskodni képtelen gyermekét, s ezalatt legalább egy évig emelt szintű vagy kiemelt ápolási díjat kapott, illetve otthoni tevékenysége mellett a munkaerőpiacon kevésbé tudott, tud jelen lenni.
Bár látható, milyen fontos segítséget jelent a magatehetetlen gyermeküket ápoló szülőknek a gyod, a díjat mégis folyamatosan támadja az ellenzék, különösképpen az LMP. A párt álláspontja szerint a díj alapjául szolgáló pontozási rendszer jelenlegi formájában rossz, túlbürokratizált és súlyosan diszkriminatív. A párt azt állítja, a gyoddal kapcsolatos felülvizsgálat olyan pontrendszer alapján történik, amely elsősorban a mozgásukban korlátozott személyeket veszi alapul, és például a speciális nevelési igényű, illetve autista gyermekeket kifejezetten hátrányosan érinti. A gyod célja azonban az, hogy a legsúlyosabb állapotban lévő, önellátásra képtelen gyermekek szüleinek nyújtson támogatást. Fontos szempont volt az állapotvizsgálati módszer kialakításánál, hogy aki eddig jogosult volt ápolási díjra, az ezután is megkaphassa az ellátást, illetve gyermekére tekintettel a gyodot – válaszolta érdeklődésünkre a szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkárság. Hozzátették: kiemelten fontos, hogy mindenki, aki számára indokolt, megkaphassa mind az új támogatást, mind pedig az ápolási díjat, ezért az ellátás megállapításának tapasztalatait, az állapotvizsgálati eljárás működését az Emberi Erőforrások Minisztériuma folyamatosan monitorozza, és az összegyűlt tapasztalatokat felhasználja. Az új szabályozással minden érintett jobban jár.
Tavaly még háromféle – alapösszegű, emelt és kiemelt – ápolási díjat kaptak a családok, januárban vezették be a negyedik kategóriát, a gyodot. A négyféle támogatást jelenleg ötvenezer család kapja, közülük tizennyolcezren a gyodot. Idén minden jogosult magasabb összegű díjat kap, automatikus átsorolással mindenki a megfelelő kategóriába került. Ezzel a módosítással tizenötmilliárd forinttal több pénzt kapnak a jogosultak. A négyféle ellátás azoknak jár, akik otthon ápolják súlyosan fogyatékos, önellátásra képtelen családtagjukat.