Belföld
Már a jövő héten tárgyalhatnak a Stop Sorosról
A mostani ciklusban a demográfiai helyzet javítását célzó intézkedéseket is elfogadhatnak

Várhatóan július végéig ülésezik az Országgyűlés, amely – mint arról a választást követően több kormánypárti politikus beszámolt – a Stop Soros törvénycsomag elfogadásával kezdheti a munkáját. A parlamenti vitában, amelyet már februárban megkezdett a Ház, Tuzson Bence kormányzati kommunikációért felelős államtitkár hangsúlyozta, ha elfogadják a törvénycsomagot, sokkal nehezebb lesz Magyarországon bevándorlást szervezni, támogatni és finanszírozni.
Kérdés, hogy változik-e még a Stop Soros tartalma, Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője a választást követően ugyanis arról beszélt, hogy a javaslatot „le kell porolni, újra elő kell venni”, és bővíteni kell, tekintettel például az Avaaz-féle manipulációs technikák alkalmazására. Ugyanakkor a múlt héten a kabinetiroda a Népszava érdeklődésére azt közölte, hogy a kormány nem tervez változtatni a jogszabálytervezeten.
Az említett törvényjavaslaton kívül a 2019-es költségvetés kerülhet a parlament napirendjére. Orbán Viktor két hete a Kossuth rádióban azt mondta, hogy még a nyári szünet előtt elfogadhatják a jövő évi büdzsét. A következő ciklusban kétharmados többség birtokában újból nekifuthatnak a kormánypártok az alaptörvény módosításának a kötelező uniós menekültkvóta elutasítása ügyében, erről a múlt héten a Figyelő számolt be. Mint ismert, a miniszterelnök először a 2016-os, érvénytelenül végződött népszavazás után íratta volna bele az Alaptörvénybe, hogy idegenek nem telepíthetők be az országba, akkor viszont a Fidesz–KDNP-nek nem volt meg a kétharmada.
A parlament elé kerülhet a következő hónapokban a KDNP könnyített hiteltörlesztésről szóló törvényjavaslata is, amelyet korábban már tárgyalt a kormány. Ezzel mintegy százharmincezer, bedőlt hitellel rendelkező család helyzetén könnyítenének. Kormányzati nyilatkozatok alapján a mostani ciklusban várhatóan több, a demográfiai helyzeten javító intézkedést is elfogadhatnak. A családpolitika erősítése részeként ismét napirendre kerülhet az a javaslat, amelynek értelmében a felnőtté és adófizetővé vált gyermekek adójának egy része visszajutna az őket felnevelő szülőhöz.