Belföld
Magyarországnak is cselekednie kell
Németh Szilárd: Ha nem tenne intézkedéseket a kormány, Székesfehérvár méretű telepet kellene üzemeltetni a menekültek számára
A déli határzár, valamint a biztonságos országok kijelöléséről szóló törvényi felhatalmazás nélkül „egy Székesfehérvár nagyságú telepet kellene üzemeltetni” – mutatott rá a menekülthelyzet kapcsán tegnapi tájékoztatóján Németh Szilárd, a Fidesz parlamenti képviselője. – A balkáni útvonal, illetve a magyar–szerb határ lett az Európai Unióba illegálisan bevándorlók legforgalmasabb útvonala. Május végéig Magyarországra több mint ötvenezren érkeztek, míg Olaszországba ugyaneddig negyvenhétezren. Ausztria és Németország pedig úgy döntött, rövidesen tizenötezer illegális menekültet küld vissza hazánkba – részletezte a politikus, előre vetítve, így év végére akár a százötvenezret is elérheti a hozzánk érkező migránsok száma. Egyértelmű tehát, Magyarországnak is cselekednie kell, a kormánynak és a parlamentnek mindent meg kell tennie a probléma megoldása érdekében. Ezért döntött a kabinet a határzár mellett, és ezért nyújtotta be a Fidesz azt a törvényjavaslatot, amely lehetővé teszi a kabinetnek a biztonságos harmadik országok meghatározását. Hangsúlyozta, a baloldali ellenzék az illegális bevándorlók oldalán áll, ezzel szemben „mi azt képviseljük, hogy minden magyar politikusnak, közéleti embernek a magyar emberek érdekeit, Magyarország nemzeti kulturális örökségét és Európa demokratikus hagyományait kell képviselnie”. Zajlik a témában indított nemzeti konzultáció, eddig postán 734 ezer kérdőív érkezett vissza, az interneten 35 ezren válaszoltak. A többség szigorúbb fellépést vár a kormánytól.
Kovács Zoltán kormányszóvivő az M1 csatorna reggeli műsorában aláhúzta, nem akarunk a migránsok célpontja lenni, most nincs szükség gazdasági bevándorlókra, ezért az uniós csúcstalálkozón Magyarország más álláspontot képvisel majd, mint a nyugat-európai országok. Vagyis a tagállamoknak saját hatáskörben kellene dönteniük a kérdésben.
Ezzel együtt egységes és hatékony uniós álláspont kell, de mivel ez messze van, az Orbán-kormány drasztikus, de hatékonynak tűnő lépésről határozott – utalt a négy méteres határ menti kerítés felállítására. Ezzel kapcsolatban tudatta, a megvalósítás részleteiről még egyeztetnek a következő napokban.
A kabinet tagjai a jövő heti kormányülésen részletes jelentést kapnak a kivitelezés ütemezéséről, ám már csütörtökön elkezdődött a terület kijelölése, valamint felmérése – tudatta a kormányszóvivő. Az, hogy mi történik a következő napokban akár európai szinten – a görög válságra is utalva –, és hogy mi történik július 1-jén a szerb–magyar közös kormányülésen, a jövő kérdése.
A menedékjogról szóló törvény módosításának tervezete tegnap megjelent a kormányzati portálon.
2 perces interjú: Ferenczi Ferenc Tiszasziget polgármestere (Fidesz)
– Mi a véleménye a kormány döntéséről, amelynek értelmében Magyarország 175 kilométer hosszan, négy méter magas kerítést telepít a magyar-szerb határszakaszra?
– Feltétel nélkül üdvözlöm a kormány döntését, s úgy gondolom, ezzel a déli határ közelében élő honfitársaim véleményét is tolmácsolom. Hazánknak szerintem jelenleg nincs más lehetősége az egyre drámaibbá váló menekültáradat kezelésére. Úgy gondolom, hogy a kormányzat jó döntést hozott, mert jelenleg az itt élők védelmére nincs jobb megoldás a fizikai határzárnál.
– Mennyire befolyásolhatja a határmentiek életét a felhúzandó kerítés?
– A biztonságérzetük mindenképpen javulni fog attól, hogy a lakóhelyükön, földjeiken nem találkoznak lépten-nyomon távolról jött idegen emberekkel, akikről azt sem tudják, kik ők, és mi a valódi szándékuk Magyarországon. Azt sem tartom valószínűnek, hogy a határ mentén gazdálkodó magyarok kifogásolnák, amiért kerítés épül a telkük végében.
– A hatarzáron azonban nem tudnak átjönni azok, akik valódi üldöztetés elől menekültek el hazájukból.
– Akik politikai, vallási okokból kényszerültek arra, hogy elhagyják a hazájukat, azokat Magyarország eddig is befogadta. Akiket tehát elüldöztek lakóhelyükről, azoknak nincs semmi félnivalója, mert ők a hivatalos határátkelőhelyeken ezután is jöhetnek hozzánk, aki viszont nem egyenes szándékkal érkezik, az jobb ha kívül marad.
CST
2 perces interjú: Nógrádi Zoltán Mórahalom polgármestere (Fidesz)
– Mi a véleménye a kormány döntéséről, amelynek értelmében Magyarország a magyar–szerb határszakasz egész hosszán kerítés építésével igyekezik visszaszorítani a menekültáradatot?
– A mórahalmiak nevében ezúton is kifejezem örömömet, amiért a kormány hathatós lépést tesz a menekülthullám visszaszorítására. Városunk a térség egyik leginkább érintett települése, amely a helyzettel küzd. Hozzánk naponta több százan érkeznek a zöldhatáron át, ennyi embernek nem tudunk igazán komfortos körülményeket biztosítani.
– Ahogyan más érintett településeken, úgy valószínűleg az önök városában sem lehet kiszűrni, hogy ki a megélhetési bevándorló, és ki az, aki valóban a saját, és a családja életét félti.
– Ezt természetesen nem lehet megállapítani, hiszen azt sem tudjuk, kik ezek az emberek. Részben 1956 példáján okulva természetesen az a véleményem, hogy miként Nyugat-Európa befogadta a halál elől menekülő magyarokat, úgy mi is szívesen látjuk azokat, akik az üldöztetés, a háborúk miatt hagyták el hazájukat. Utóbbiaknak nincs félnivalójuk, ők a határátkelőhelyeken át jöhetnek Magyarországra.
– Számítanak nagyobb menekülthullámra a kerítés kiépítésének kezdete előtt?
– Úgy gondolom, hogy nem lesz nagyobb hullám, ha lenne, az nagyban rontaná a már Magyarországra érkezettek életminőségét is, akik közül már így is sokan embertelen körülmények között tengetik napjaikat.
CST
Röviden. A Jobbikhoz távozó baloldali szavazók
• Semjén Zsolt kereszténydemokrata miniszterelnök-helyettes szerint a bevándorláspártiságban „egymásra licitáló” baloldali pártok szavazói a Jobbikhoz mennek majd át, ezért 2018-ban a Jobbik lehet majd a Fidesz-KDNP kihívója. A kormánypárti politikus az Atv.hu-nak adott interjúban azt mondta, a menekültek előtt nyitva van az ajtónk, a hazánkba érkező emberek nagy többsége azonban nem menekült, hanem a jobb élet reményében elindult migráns, és nem érdekünk, hogy integrálhatatlan migráns tömegek zúduljanak az országra.
• A kormánynak fél éve volt arra, hogy lépéseket tegyen a menekültkérdés megoldására – írta közleményében az MSZP. – Ehelyett álkonzultációra és idegengyűlölő plakátokra pazarolta az emberek pénzét. A szögesdrót végképp alkalmatlan eszköz, Európában nem felépíteni kell a kerítéseket, hanem lebontani – véli az ellenzéki párt.
• A balliberális Le Monde szerint a migrációs helyzet a schengeni övezetben robbanásig feszült. „Magyarország negyedszázaddal azután, hogy lebontotta a Kelet és Nyugat közötti vasfüggönyt, most meg akarja építeni az első fizikai akadályt a szerb határon”. A konzervatív Le Figaro kiemelte, hogy noha Magyarországon tavaly húszszor annyi menekültkérelmet, 53 ezret nyújtottak be, mint 2013-ban, abból csak ötszázat fogadtak el a hatóságok, a befogadóhelyek pedig megteltek.
• Az olasz La Stampa szerint a magyarokat a migránsok keltette „ostromszindróma” ijeszti meg, és félelem a nemzet eltűnésének veszélyétől, amit Magyarország nacionalizmussal kompenzál. A Corriere della Sera arra emlékeztetet, ugyanaz a Magyarország emel falat határain, amely 1989 nyarán befogadta a keletnémeteket.
• Több mint száz embercsempészési ügyben hozott ítéletet tavaly a bíróság Csongrád megyében, az idén eddig 58 ilyen ügyet fejeztek be a megyében – közölte a Szegedi Törvényszék az MTI-vel. Embercsempészet bűntette miatt az idén csaknem hatvan ügyben, több mint hetven emberrel szemben emelt vádat a Szegedi Járási Ügyészség, illetve a Csongrád Megyei Főügyészség, amelynek tájékoztatása szerint a vádhatóság jellemezően végrehajtandó szabadságvesztés kiszabását és a vádlott kiutasítását kérte a bíróságtól. Az ügyek mintegy felében gyorsított eljárásban hoztak ítéletet.
• Bács-Kiskunban 78, Csongrádban 739 külföldi határsértővel szemben intézkedtek az utóbbi két napban, embercsempészet miatt öt magyar ellen indult eljárás, egy pakisztáni férfi autójában 42 külföldit találtak. Pest megyében nyolc szír állampolgárt akart Németországba vinni egy román férfi. Egy, a határ felé tartó autóban kábítószert és hét szír állampolgárt találtak tegnap a Győr-Moson-Sopron megyei rendőrök.