Belföld

„Magyarország bajban van”

A Jobbik elnöke szerint a történelem újraindult

Minden baj forrása az elmúlt huszonöt év politikája, ez vezetett közjogi és szociális válsághoz Magyarországon a Jobbik elnökének évértékelőjén elmondott beszéde szerint.

Vona 20150202
Gyurcsány luxusszállóban beszélt a mélyszegénységről (Fotó: Kövesdi Andrea)

Magyarország bajban van – ezzel a drámai felütéssel kezdte Vona Gábor szombaton az évértékelőjét. A Jobbik elnöke szerint azért, mert egy drámai nemzetközi változás kellős közepén, amikor nagyon fontos lenne a jó erőnlét, akkor Magyarország politikailag és társadalmilag is elfáradt. Utalt Fukuyamára, aki szerint a hidegháború végével eljött a liberális demokrácia világuralma, vagyis a történelem vége. Ám Vona szerint a „történelem újraindult”. És ha a történelem újraindul – fogalmazott –, az minden bizonnyal nem bársonyos folyamat lesz, és nem is az, ahogy azt tapasztaljuk. Ennek kapcsán a pártelnök azt fejtegette, hogyha az ukrajnai helyzet háborúra fordul az Egyesült Államok és Oroszország között, akkor nekünk semlegesnek kell maradnunk

De nemcsak a globalizáció fojtogat itt a Kárpát-medencében – tért át a belpolitikai helyzetre a radikális jobboldali párt vezetője –, hanem a Fidesz és az MSZP huszonöt éve tartó hideg polgárháborúja is. „Az emberek azt szeretnék, ha a politika végre békén hagyná őket, nem menne az idegeikre az állandó csatározásaival, hazudozásaival, korrumpáltságával és sikertelenségével. Az emberek békére vágynak” – tette hozzá.

A Jobbik elnöke korábbi beszédeivel ellentétben lényegében egyenlőségjelet tett az MSZP- és a Fidesz-kormányok közé, s úgy fogalmazott, „az elmúlt 25 évet kell leváltani”. Bejelentette, pártja februárban országos aláírásgyűjtésbe kezd, amely során a férfiak negyvenévi munkaviszony utáni nyugdíjlehetőségéről, bizonyos sávszélességű ingyenes internet-hozzáférésről, a bevándorlásról és az ukrán válság kapcsán Magyarország katonai semlegességéről kérdezik meg a társadalmat.

Vona Gábor szerint a tavalyi év őszének leglényegesebb belpolitikai változása a Fidesz „megroggyanása” volt. A közvélemény azt gondolja, a változást az utcai demonstrációk okozták – vetette fel. De nem, a tüntetések következményei a Fidesz válságának – fejtette ki. A kétharmados kormány 2010-ben nem megszüntetett egy korábbi jól működő rendszert, ahogy azt a baloldal igyekszik beállítani, hanem megkoronázott egy hazug és rossz berendezkedést. Orbán Viktor nem a Gyurcsány-rendszer megszüntetője, hanem logikus következménye – sorolt egy újabb érvet arra, miért kell „leváltani az elmúlt huszonöt évet”.

Persze, nemcsak közjogi válság van, hallhattuk a Jobbik évértékelőjén, hanem szociális is. „Meddig tartható, hogy brüsszeli árakon vásárolunk, de tiranai béreket kapunk? Akarunk-e egyáltalán eurót valaha is? Igazságos-e és hatékony-e Magyarországon az egykulcsos adó? Megkövetelhető-e a családoktól, hogy lehetőleg mindenki annyi gyermeket vállaljon, amennyit maga fel tud nevelni?” – sorjázta kérdéseit a pártelnök, és ígéretet tett a politika és az emberek mindennapjainak újraegyesítésére.