Belföld
MSZP-s károkozás, átvállalt elégtétel
Hatályba lépett a kormányrendelet, amely lehetővé teszi a szocialista Czeglédy Csaba cége által megrövidített diákok, felnőtt korú és nyugdíjas munkavállalók kifizetését

Harangozó Bertalan a határidők betartására is figyelmeztetett (Fotó: MH)
Hétfőtől az ország bármely kormányablakában benyújthatják kárrendezési kérelmüket a Czeglédy-ügy károsultjai – jelentette be tegnap Szombathelyen a Vas megyei kormánymegbízott. Harangozó Bertalan közölte, január 15-én lépett hatályba az a kormányrendelet, amely lehetővé teszi a rendkívüli állami kárrendezést mindazon diákok, felnőtt korú és nyugdíjas munkavállalók számára, akik 2017 májusában–júniusában nem kapták meg a járandóságukat a baloldal ügyvédje, azaz Czeglédy Csaba által vezetett, szombathelyi Humán Operátor Zrt.-től, illetve a munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó cég alvállalkozójaként működő iskolaszövetkezettől. A kormánymegbízott hangsúlyozta, a károsultaknak a jogszabály február 28-ig biztosít lehetőséget a kérelmek benyújtására. A határidő elmulasztása jogvesztő.
Harangozó Bertalan felhívta a figyelmet, az érintetteknek a kormányablakokban benyújtott kérelemhez csatolniuk kell a jogosultságot igazoló dokumentumokat, a munkavégzés jellegére, helyére, időtartamára vonatkozó iratokat. Aláhúzta, az is kérhet kárrendezést, aki valamilyen okból nem rendelkezik a szükséges iratokkal. Ebben az esetben – fogalmazott a kormánymegbízott – a kérelmezőnek büntetőjogi felelőssége tudatában kell nyilatkoznia a munkavégzésével kapcsolatosan, amelyről a kormányablakok jegyzőkönyvet vesznek fel. Ha kérelmező jogosultságát a kormányhivatal megállapítja, a pénzt a Magyar Államkincstár folyósítja – tette hozzá Harangozó. Leszögezte, a kormányrendelet értelmében - amelyet egy november 14-i parlamenti határozat alapozott meg - állami kárrendezésre jogosult az is, akinek a Czeglédy-céggel érvényes jogviszonya nem jött létre ugyan, ám a tényleges munkavégzés igazolhatóan megtörtént.
Harangozó lapunk kérdésére elmondta, a rendelet a diákokat, illetve a felnőtt korú állampolgárok tényleges foglalkoztatóit arra kötelezi, nyújtsanak segítséget az elmaradt járandóságok pontos felméréséhez. Ha ezt nem tennék meg – tette hozzá a Vas megyei kormánymegbízott – a jogszabály feljogosítja a kormányhivatalokat az adatszolgáltatás hivatalból történő elrendelésére. Kifejtette továbbá, előzetes becsléseik szerint az ügynek kétezer károsultja lehet, de nem lepődne meg azon sem, ha kiderülne, jelentősen alábecsülték ezt a számot.
Az anyagi kárt szenvedtek számához részben az iskolaszövetkezetek érdekképviselete, a DiákÉsz, illetve a felnőtt korú munkavállalók érdekképviseletét ellátó Likvid Kontroll Kft. adatai adhatnak támpontot. A tartozások a felnőtt korú és nyugdíjas dolgozók esetében ötvenezer forinttól kétszáz-háromszázezer forintig terjednek, s döntő többségükben olyan gyári munkásokat érintenek, akiket jellemzően alkalmi munkára közvetített ki a munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó Human Operator, a hárommilliárd forint adócsalással gyanúsított MSZP-s Czeglédy Csaba és társai cége. Mint azt korábban megírtuk, a munkaerőt igénybe vevő munkáltatók kivétel nélkül átutalták a dolgozók bérét, illetve azok közterheit, így a Human Operatornak átutalt pénz jelentősen meghaladta azt az összeget, amit Czeglédyék ténylegesen kifizettek a munkavállalóknak.