Belföld
Lotz-freskók a palotaperben
Műkincsszakértőt hallgatott meg a törvényszék
Több mint négy éve folyik az Andrássy úti paloták eladása ügyében a büntetőper, amelynek három vádlottját – köztük az elsőrendű, volt szocialista polgármester, Verók István – már elhunyt –, s hat tanút szintén elhalálozás miatt nem tudott meghallgatni a bíróság. Köztük olyan koronatanút sem, aki egy másik hölggyel együtt 2004 júniusában megvásárolta az Andrássy út 3. alatt lévő Saxlehner-palotát Lotz-freskóival, Róth Miksa üvegablakaival egyetemben, 328 millió forintért.
A vádhatóság szerint az eladásról döntő balliberális városvezetés ezzel 570 millió forint vagyoni hátrányt okozott Terézvárosnak, s ennek bizonyítására vagy cáfolására a bíróság eddig már három ingatlanszakértőt is meghallgatott. A tegnap megidézett Einspach Gábor festményszakértő már a negyedik volt a sorban, akit a bíróság kirendelt. A szakértő a palotában fellelhető műkincsek együttes értékét 139 millió forintban jelölte meg, azért „csak” ennyiben, mert – mint kifejtette – ezek az épület elválaszthatatlan részét képezik, így nem forgalomképesek.
Az ingatlanszakértő ennek alapján a szakvéleményét úgy módosította, hogy a festményszakértő által megállapított értékkel megnövelte saját becslését. A vádlottak jogi képviselői viszont ennek nyomán azt kezdték bizonygatni, hogy a palotában lévő bérlők miatt az érintett ingatlan lakott értéke a szabad piaci értékhez képest – utóbbi a különböző értékbecslések alapján is megközelítette, illetve túlszárnyalta az egymilliárd forintot – a legkevesebb hetven százalékkal csökkent 2004-ben, mivel a bérlők kivásárlása oly mértékben csökkentette az ingatlan forgalmi értékét, hogy hűtlen kezelés nem is történhetett. A másik, szintén 2004-ben eladott és a vád tárgyává tett, Andrássy út 47. alatti ingatlannal együtt vizsgált büntetőperben a bíróság további bizonyítási eljárást rendelt el.
A büntetőper november 26-án folytatódik.