Belföld
Légzőszervi rehabilitációs centrumot kapott Edelény
"A beteget nem elég meggyógyítani"
Az eredetileg tüdőszanatóriumnak épült Koch Róbert Kórház tízhektáros parkjában, egy új épületszárnyban kapott helyet a centrum, melyben egy légzés-rehabilitációs szakrendelő, egy ultramodern gépekkel felszerelt fizikoterápiás kezelő, sószoba, inhalációs kezelőegységek, valamint gyógytorna és gyógymasszázs termek kerültek kialakításra. A fejlesztés keretében a kórház pulmonológiai profiljához szorosan illeszkedő komplex légzés-rehabilitációs központtal gazdagodott a Bódva-völgyi település.
Az átadó ünnepségen Nagy Szilárd, az Emberi Erőforrások Minisztériuma kabinetfőnöke üdvözölte a beruházást, miképp fogalmazott, igazán örömteli, ha egy ilyen korszerű központ egy hátrányos helyzetű térségben kerül kialakításra. Megjegyezte, hogy az edelényi tüdőgyógyászatnak országos hírneve és hosszú évtizedes hagyományai vannak, ezért is támogatta a kormány az intézmény rehabilitációs ellátásának fejlesztését.
Daher Pierre, az intézmény orvos-igazgatója a beruházás volumenéről elmondta, az újonnan épült központ mintegy 600 négyzetméter alapterületű, eszközparkját illetően pedig a légzőszervi rehabilitációban alkalmazott legmodernebb gépekkel felszerelt. Csiba Gábor a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház főigazgatója, konzorciumvezető arról szólt, hogy eddig hiányzó betegellátási formát alakítottak ki Edelényben. Az ellátórendszer fejlesztése kapcsán hangsúlyozta, a rehabilitációnak azért van nagy jelentősége, mert egy beteget nem elég meggyógyítani, hanem teljes értékűen kell visszaadni a társadalomnak.
Az edelényi egészségügyi intézmény csaknem 150 ágyas aktív tüdőosztályával, 50 ágyas tüdőrehabilitációs részlegével korábban is meghatározó szerepet játszott a térség betegellátásában, Ózdtól Miskolcon át, Encsig ugyanis mintegy negyedmillió lakos tartozik az ellátási területébe. Az edelényi Koch Róbert Kórház új központjának, gyógyászati és diagnosztikai eszközparkjának bővítését közel háromszázmillió forintból valósították meg, a fejlesztés elsődleges célja a lakosság földrajzi és ellátásbeli egyenlőtlenségeinek csökkentése. „A Rehabilitácós ellátórendszer fejlesztése az Észak-magyarországi régióban” című projekt kapcsán egyébiránt 11 egészségügyi intézmény korszerűsödik, vagy bővül új funkciókkal Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, valamint Nógrád megyében, összességében több mint 4, 5 milliárd forintból.