Belföld

Kutatás, származástól függetlenül

Jól használható, hozzáférhető forrásanyaggá tennék a kárpótlási iratokat

Politikai haszonszerzéssel riogat a DK a kárpótlási iratok áthelyezése kapcsán, állítja Rétvári Bence államtitkár. Az Igazságügyi Hivatal és a Veritas intézet között már megkezdődött az átadás-átvétel előkészítése.

Rétvári-Bence
Rétvári Bence (Fotó: Hegedüs Róbert)

„Elfogadhatatlannak tartom, hogy zsidóellenességgel vádolja, antiszemitának bélyegzi egy kormányzati háttérintézmény széles körű tudományos elismertségnek örvendő történész vezetőjét. Felháborítónak tartom, ahogy a Demokratikus Koalíció és Ön személy szerint olcsó politikai haszonszerzés reményében riogatja és megfélemlíti azokat a magyar zsidó honfitársainkat, akiknek emlékezetébe belevésődtek a vészkorszak borzalmai” – így reagált a DK-s Oláh Lajos írásbeli kérdésére parlamenti válaszában Rétvári Bence, az Emmi államtitkára.

A független képviselő azt kifogásolta, hogy – ahogy arról korábban beszámoltunk – a Szakály Sándor vezette Veritas Történetkutató Intézethez került tizennégyezer folyóméternyi kárpótlási irat az Igazságügyi Hivataltól (IH). Ezek között vannak az 1944 után munkaszolgálatra behívottak, illetve leszármazottaik kártalanításával kapcsolatos dokumentumok is. Emiatt korábban az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség is kifejezte aggályait.

Rétvári megerősítette: az áthelyezést lehetővé tevő törvénymódosítás célja, hogy levéltári érdekekre, valamint a közérdekű adatok nyilvánosságának elvére tekintettel, szakszerűen kezelt és rendszerezett, „jól használható forrásanyaggá váljék az iratanyag”. Szerinte a Veritas feladataival szorosan összefügg a kárpótlási dokumentumok kezelése, feldolgozása. Az intézet ezt a munkát az IH szakembereit alkalmazva, az iratanyag jelenlegi őrzési helyén végzi el, s a hivatkozott szabályozás minden kárpótlási anyagot érint, függetlenül attól, hogy az érintett személy milyen származású, vallású, világnézetű – közölte Rétvári.

Lapunknak korábban Marinovich Endre, a Veritas tudományos főigazgató-helyettese úgy nyilatkozott, reméli, hogy egy év alatt sikerül rendszerezni és megfelelően elhelyezni a digitalizálásra is váró, felbecsülhetetlen forrásértékű dokumentumokat. A jórészt másolatokból álló állomány jelenleg egy Fehérvári úti ipartelepen van, az IH-val pedig már megkezdődött az átadás-átvétel előkészítése. Innen egyébként mindenképpen el kell szállítani az anyagot, ám a megfelelő helyszínről – a kormány döntése szerint– a Miniszterelnökségnek és a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumnak kell gondoskodnia.