Belföld
Kulcsár azt állította, pénzmosoda működött a bank brókerházánál
Új vallomást tett a K&H-per elsőrendű vádlottja
Bár már a perbeszédek is elhangzottak a K&H-büntetőper megismételt elsőfokú eljárásában, a bíróság mégis újra megnyitotta a bizonyítási eljárást. Ennek oka, hogy a sikkasztással vádolt Kulcsár Attila a múlt héten bejelentette, újra vallomást kíván tenni. Az elsőrendű vádlott a korábbiaktól jelentősen eltérő tartalmú vallomást tett kedden a Fővárosi Törvényszéken.
Ezt részben azzal indokolta, hogy az ügyészség a vádindítványában iratellenesen figyelmen kívül hagyta a megismételt eljárásban a szakértői véleményeket, hogy ő az ügyfelek felhatalmazása nélkül nem rendelkezhetett az ügyfélpénzek felett, ergo nem is sikkaszthatott.
Kulcsár új vallomását azzal is indokolta, hogy az ügyfél-vádlottak védői védencüket sértettként állították be perbeszédeikben, holott ő kifejezetten az ügyfelek kérésére működtette azt a pénzügyi rendszert, amely lényegében pénzmosoda volt. Korábban – állítása szerint – azért mondott mást, mert amikor 2004. március 30-án Ausztriából „hazaszállították” s előzetesbe helyezték, ügyvédje azt ígérte, ha részletes, feltáró vallomást tesz, megszüntetik vele szemben a súlyos kényszerintézkedést, s még a tárgyaláson sem kell megjelennie. „Ezért vállaltam magamra az egyszemélyes sikkasztó szerepét” – magyarázta Kulcsár, hozzátéve, jól mondta az ügyész, hogy ő egy működő rendszerbe lépett be.
Ez a működő rendszer a K&H Brókerházban épült ki, ahol a különféle vezetőkből és bizalmas ismerőseikből egy VIP-ügyfélkört hoztak létre az értékpapír-üzletágban. A VIP-ügyfelek „kérése” az volt, hogy értékpapírjaikat úgy forgassák, hogy abból a hozam egy jelentős része magánszámlákon vagy offshore cégek számláján kössön ki. A hivatalosan kiküldött portfólióelszámolások fiktívek voltak – folytatta Kulcsár –, afféle „garanciapapírok”. Ez a rendszer bukott le 2001-ben, amikor a brókerház vezetőit ki is rúgták, s ő később már az Equitiesnél ezt a rendszert működtette tovább.
Kulcsár azt is mondta, a botrány kirobbanása után, 2003-ban a brókercég számos ügyfélnek milliárdos kártérítést fizetett ki, holott őket nem érte kár, a hozam offshore cégek áttételével jutott el hozzájuk. A Fővárosi Törvényszék Kulcsár vallomása kapcsán rövid, egynapos bizonyítási eljárást is lefolytat még, majd várhatóan december 29-én ítéletet hirdet.