Belföld

Központi téma lett a család

Soltész Miklós: Beszéljünk a gyermekvállalásról

Ha egy országot, egy közösséget kizárólag az anyagi haszonszerzés mozgat és az emberek nem foglalkoznak a lelki egészség kérdésével, „óriási bajban leszünk” – hangsúlyozta Soltész Miklós egyházügyi államtitkár Kopp Mária és Skrabski Árpád átdolgozott könyvének bemutatóján.

Bemutatták Skrabski Árpád és Kopp Mária közös művét, a Boldogságkeresés útjai – Az érett személyiségtől a kiegyensúlyozott párkapcsolatig című könyv javított és bővített kiadását. A Három Királyfi Három Királylány Mozgalom rendezvényén mások mellett Soltész Miklós egyházügyi államtitkár is méltatta a kötetet, illetve rávilágított arra, hogy míg korábban támadások érték azokat, akik a családról mint értékről beszéltek – például nyolc-tíz éve a parlamentben lesöpörték a családi vitanap ötletét –, addig mára „sikerült áttörni a falakat” és központi témává tenni a gyermekvállalás kérdését. Kiemelte, ha egy országot, egy közösséget kizárólag az anyagi haszonszerzés mozgat és az emberek nem foglalkoznak a lelki egészség kérdésével, „óriási bajban leszünk”.

Böjte Csaba ferences szerzetes szerint a kötet szerzői próféták voltak, mindenkinél előbb kezdték el kongatni a harangot a demográfiai problémákat illetően. A Dévai Szent Ferenc Alapítvány vezetője fontosnak nevezte az élet mellett való döntést, hiszen a gyermekvállalás „magasabb szintre emel, és minden baba születésével egy édesanya is születik”.

Megfér egymás mellett az önmegvalósítás és a párkapcsolat, s erre ékes bizonyíték Kopp Mária és Skrabski Árpád házassága – erről Bagdy Emőke pszichológus beszélt, aki szerint extrovertált kultúrában élünk, minden arra biztatja az embereket, hogy „kívül keressük a boldogságot”. Mégis, szerinte a boldogság magunkban és kapcsolatainkban keresendő. Rámutatott, a mű „játszi könnyedséggel, hét stáción keresztül megy végig az élet kritikus kérdésein”.

Skrabski Fruzsina, a szerzők gyermeke, illetve a mozgalom elnöke arról beszélt, hogy a könyv kommunikációs mintát ad a mindennapokhoz, és tanácsot ahhoz, miként lehet boldogan élni egy közösségben. Kopp Máriát idézve kijelentette, dicsérni kell a szeretteinket, hiszen „attól még senki nem javult meg, hogy felelősségre vonják”, de szülei egyik legfontosabb megállapításának nevezte a tényt, hogy a jó házasság és a bensőséges kapcsolat a gyerekekkel „egészségvédő faktor” a férfiak számára.