Belföld
Követelmény az átláthatóság
Börtönnel járhat az amerikai törvény megsértése
A hazai szabályozás kapcsán gyakran felmerül a külföldi ügynökök regisztrációjáról szóló amerikai törvény is, a FARA, mely még 1938-ban lépett hatályba az Egyesült Államokban, a náci propaganda elleni fellépés érdekében. A jogszabály azóta is kifejezetten külföldi államok vagy pártok megbízottjait kötelezi a nyilvántartásban való részvételre, magántulajdonban lévő külföldi cégek viszont nem tartoznak a hatálya alá, illetve kivételt képeznek többek között a hírügynökségek, az adománygyűjtők, a vallási és tudományos céllal tevékenykedők, valamint értelemszerűen a diplomaták. A törvény értelmében az érintetteknek rendszeres időközönként nyilvánosságra kell hozniuk a megbízóikkal fenntartott kapcsolatukat, bemutatni a tevékenységüket, továbbá a finanszírozásukat bizonyító számlákat és az azokon szereplő összegeket.
Az indoklás szerint az adatok nyilvánossága elősegíti, hogy a „kormány és az amerikai nép megfelelően értékelhesse e személyek megnyilvánulásait és tevékenységét annak fényében, hogy külföldi megbízottként működnek az országban”. Külföldi megbízónak számít külföldi kormány, külföldi politikai párt, az Egyesült Államok állampolgárságával nem rendelkező és ott lakóhellyel, tevékenységi székhellyel nem bíró személy, továbbá olyan szervezetek, amelyek külföldi jog szerint jöttek létre, vagy tevékenységük központja külföldön van.
Aki külföldi céget képvisel, a megbízás elfogadásától számított tíz napon belül regisztrálnia kell, s a kérelmet a legfőbb ügyész ellenőrzi és hagyja jóvá, amennyiben a szükséges feltételek teljesülnek. A megbízottnak minden, a külföldi megbízó szándékából általa legalább két embernek az Egyesült Államokban eljuttatott tájékoztató anyagot be kell nyújtania az Igazságügyi Minisztériumnak a terjesztést követő negyvennyolc órán belül, a regisztrált ügynöknek a teljes tevékenységével kapcsolatos pénzügyi dokumentációt és könyveit meg kell őriznie, és a törvénynek megfelelő módon közzé kell tennie.
Arra, aki a FARA törvény bármely rendelkezését vagy a kapcsolódó szabályozások valamelyikét szándékosan megsérti, illetve bármilyen szabálytalanságot követ el, öttől tízezer dollárig terjedő bírság vagy hat hónaptól öt évig terjedő szabadságvesztés szabható ki. Külföldi állampolgár esetében az elsődleges szankció a kiutasítás.