Belföld
Kórházi adósságok: a hónap végéig húszmilliárdot utalnak
A nagy beszállítókkal befejezték a tárgyalásokat
Szerintük ugyanis az érintett cégek több mint nyolcvanöt százaléka kimaradt az ÁEEK által eddig lebonyolított adósságrendezésből, s csupán az eredetileg bejelentett hatvanmilliárd forintos keretösszeg harmadáról, húszmilliárdról született egyezség.
Az Egészségügyi Technológiai és Orvostechnikai Szállítók Egyesülete és az Orvostechnikai Szövetség közösen fogalmazták meg, hogy a tartozások rendezésében érintetteknek „csak kis része nyugodhat meg” azután, hogy megállapodott a fenntartó ÁEEK-val. „A központi egyeztetésből kimaradt, többségében kis- és közepes cégek egyelőre semmilyen lépést sem tehettek kintlévőségeik rendezésére. Amennyiben pedig a fennmaradó adósságokról egyenként kell megállapodni, az megoldhatatlan feladat elé állítja az amúgy is leterhelt egészségügyi intézményeket. Arra kérjük tehát az ÁEEK-t, hogy támogassa a kórházakat a folyamat mielőbbi lezárásában” – írták közös közleményükben. Hozzátették, hogy az eddigi megállapodásokból kimaradt cégek éves árbevételének nagyjából a fele kintlévőség, a követelések legalább kétharmada már lejárt, így „mára teljesen kimerültek a tartalékaik”.
A központ válasza szerint a legnagyobb beszállítókkal sikeresen befejezték a tárgyalásokat, akiket annak alapján rangsoroltak előre az egyeztetési folyamatban, hogy „mennyi idő és erőforrás áll rendelkezésükre”. A megállapodás szerint több mint húszmilliárd forintot még ebben a hónapban elutalnak az érintetteknek.
Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár egy korábbi kijelentése szerint az idei év komoly pozitívuma, hogy most először nem az Egészségbiztosítási Alap maradványából konszolidálják a kórházak adósságállományát, ugyanis az erre fordítható hatvanmilliárd forint az ágazati forrásokon „kívülről érkezett” az egészségügybe.