Belföld

Kezdeményező és néppárti a kormányzás

Hétértékelő. Tematizált közbeszéd – halálbüntetés és gazdasági bevándorlók

Az elmúlt napokban a kormány arra tett kísérletet, hogy visszaszerezze a politikai napirend irányítását, a kormányzás pedig jobban tükrözze a plebejus, néppárti gondolkodásmódot – emelte ki az elmúlt hét eseményeit elemezve Fodor Csaba, a Nézőpont Intézet ügyvezetője.

Veszélyes, ha az évek óta rendkívül dinamikus politikai cselekvés hirtelen veszít lendületéből, ezzel ugyanis – az eddig elért eredményektől függetlenül – tér nyílik a kormányzással szemben ellenérdekelt szereplőknek. Mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy az „örök elégedetlenekből” verbuválódó kormányellenes szavazókat a Fidesz–KDNP elbizonytalanodó táboránál jobban lehetett mobilizálni az utóbbi fél évben – mutatott rá az elmúlt hét belpolitikai történéseinek elemzését felvezetve Fodor Csaba, a Nézőpont Intézet ügyvezetője. Szerinte az elmúlt napokban a kormányzat – hosszú idő után – épp arra tett kísérletet, hogy visszaszerezze a politikai napirend irányítását, és kezdeményező helyzetbe kerüljön. Emellett a mozgásba lendült politikai cselekvés újból a plebejus, néppárti gondolkodás mentén építkezik. Ez azért fontos, mivel a polgári kormányzás erényeként mindig ki lehetett emelni, hogy „érti az emberek nyelvét” – húzta alá Fodor.Kifejtette: a néppárti karakter erősítését szolgálja a hazánkat is mindinkább fenyegető gazdasági bevándorlás kapcsán megkezdett nemzeti konzultáció, valamint az embereket foglalkoztató büntetőpolitika napirenden tartása. E két téma már csak azért is fontos, mivel mindkét ügyben további cselekvésre van szükség.

A bevándorlásról az elemző úgy véli, bizonyos szempontból kétségbeejtő, hogy a baloldal tagadja a probléma létezését. Pedig a gazdasági célú bevándorlás Nyugat-Európában már évek óta megosztja a politikai erőket, a bevándorlás újraszabályozása a közéleti viták egyik sarokpontja. A plebejus gondolkodásmóddal általában nehezen vádolható uniós intézmények is célul tűzték ki a bevándorlás újraszabályozását. A magyar emberek viszont csak az utóbbi időben szembesültek azzal, hogy hazánk is egyre inkább kitett a gazdasági bevándorlásnak. A kormány élére kíván állni az ügynek, a konzultáció eredményére figyelemmel pedig határozott, szigorú, ám egyúttal következetes megoldást szeretne kínálni a problémára – értékelt Fodor Csaba.

A halálbüntetés napirendre kerülésével a büntetőpolitika is fontos téma lett – tért át az elmúlt hét másik fontos témájára Fodor Csaba. Szerinte ezen a téren is van teendő, hiszen a 2010 utáni rendészeti és büntetőpolitikai intézkedések, így a három csapás törvény, a rendőrség állományának növelése, a tiszthelyettesek béremelése, valamint általában a büntető tárgyú törvények szigorítása még csak részcélokat teljesítettek. Mi más lehetne jobb alapja a további cselekvésnek, mint a társadalmi konzultáció? – tette fel a kérdést. Így van a legjobb esély arra, hogy a kormány ne elitista, hanem a társadalmi igazságérzetnek megfelelő, néppárti gondolkodásmódot tükröző megoldást találjon büntetőpolitikai céljai kiteljesítéséhez. A bűnügyi szempontból bizonyos országokat tekintve sokkal rosszabb helyzetben lévő Európának is érdemes lenne megfontolni, hogy szembenéz a liberális büntetőpolitika válságával – hangsúlyozta az elemző.