Belföld

Kétharmados Zárójelentés

„A szentatya tanácsadó testülete nem parlament”

Megerősítette a családdal kapcsolatos tanítást a rendes szinódus, a püspökök külön figyelmet fordítottak a gyermekek és a nők helyzetére is. Egyebek mellett ez derül ki az úgynevezett Zárójelentésből.

pápa
Ferenc pápa az evangélium hirdetésére buzdított (Fotó: Reuters/Alessandro Bianchi)

„A püspöki szinódus egy tanácsadó szerv, amely arra szolgál, hogy a pápát segítse péteri küldetése teljesítésében. Tehát tanácskozásra és a pápának való tanácsadásra hivatott, nem döntéshozatali testület. Ferenc pápa is említette többször, nem a katolikus egyház parlamentjéről van szó” – fogalmazott a vasárnap az egyházfő által celebrált szentmisével zárult esemény kapcsán korábban Erdő Péter bíboros, aki főrelátorként vett részt az úgynevezett rendes, vagyis nem rendkívüli, háromhetes szinódus előkészítésében és lebonyolításában. A kétszázhetven részt vevő püspök ezzel együtt szavazott, ennek nyomán pedig kétharmados, minősített többséggel fogadták el a záródokumentumot, illetve annak valamennyi cikkét. Az iratot átadták Ferenc pápának, aki azonnal nyilvánosságra hozta a Zárójelentés, azaz Relatio Finalis című, harminchárom oldalas, kilencvennégy pontból álló dokumentumot.

A távirati iroda közlése szerint a bevezető leszögezi, a püspöki szinódus figyelme a világ összes családja felé irányult, örömükben és bánatukban egyaránt. Rögzíti: a család a férfi és nő közötti házasságon alapul, továbbá kortárs kulturális kihívásnak nevezi és elutasítja a nemek közti különbségek nélküli társadalmat. A püspökök külön cikket szenteltek a gyermekeknek, a nőknek, a férfiaknak és a fiataloknak, felhívták a figyelmet a szülők válásának áldozataivá váló gyermekek szenvedésére, és zéró toleranciát hirdettek a pedofíliával szemben. Ugyanakkor felemelték hangjukat a nőkkel szembeni erőszak ellen is.

Az egyházi esküvő után elváltak és polgárilag újraházasodottak kérdésében a dokumentum esetenkénti megítélésre, illetve az egyházba való teljes integrálásukra szólít fel, de nem tesz kifejezetten említést az áldozás lehetőségéről. Ferenc pápa záróbeszédében hangsúlyozta, a szinódus bizonyította a katolikus egyház életerejét, amely „nem fél felrázni az alvó lelkiismereteket, vagy bepiszkítani a kezét azzal, hogy a családról erőteljesen és nyíltan vitatkozzon”. Az egyházfő később a Szent Péter téren tartott szentmisét, amelyen összefoglalóan leszögezte, „különbözőségeink gazdagságán keresztül is láttuk, az előttünk álló feladat mindig ugyanaz: hirdetni az evangéliumot, megvédeni a családot minden ideológiai és individualista támadástól”.


Régi tanítás, megújult hang

Első ránézésre furcsa, ám ha komolyabban belegondolunk, akkor inkább meghökkentő, hogy napjaink viharos nemzetközi viszonyai, illetve az egyre rémisztőbb migrációs nyomás ellenére a balliberális véleményformálók szinte kizárólag a homoszexualitás minél nagyobb mértékű elfogadását tekintik az egyik fő kérdésnek, hovatovább kihívásnak. Legalábbis ez szűrhető le a vasárnap zárult vatikáni püspöki szinódust kommentáló világi elemzések jó részéből. A főpapi tanácskozás, amelynek megállapításait immár mindenki ismerheti és tanulmányozhatja, elsőrendűen a társadalom alappillérének számító család intézményéről szólt. Egész pontosan annak válságáról, megerősítésének szükségességéről. Vagyis: korántsem a melegek jogainak bővítése a cél, annak dacára sem, hogy a Ferenc pápát olykor az évezredes egyházi tanítások megtagadójaként ünneplő megmondóemberek ezt állították középpontba. Ami csúsztatás.

Ha a záródokumentum gondolatmenetét nézzük, elmondható: éppen a mai világ ideológiai félrevezetései akadályozzák abban a fiatal nemzedéket, hogy bár vágyik rá, vállalja a családi létet. A püspökök ebből indultak ki, és éppen ezért szorgalmaznak olyan politikát az egyes államokban, amely a családok támogatását jelöli meg célként. Nem nehéz észrevenni, ebből a szempontból a magyar kormány biztosan jól teljesít, kap is érte hideget-meleget egyébként. Az eredményekre még várunk, de a törekvés tagadhatatlan.

Visszatérve a szinódusi zárásra: a püspökök kétharmadának szavazataival elfogadott iromány azt is megállapítja, hogy a válások áldozatai a gyermekek, akik emiatt sokat szenvednek. Ezt szintén tekinthetjük evidenciának, mégsem hátrány rámutatni erre a korlátlan individualizmust hirdető jogvédők korában. Ők ugyanis erről a szempontról gyakran megfeledkeznek.

Mindazonáltal fontos körülmény, és korántsem ellentmondás, hogy a katolikus egyház, tudomásul véve a jelenkor változásait, az eddigieknél nagyobb empátiát kíván tanúsítani az elváltak felé. Hogy ez pontosan miben nyilvánulhat meg, még nem tudni, ám mindenképp üdvözlendő, hogy erősödhet a törvény helyett az embert középpontba állító krisztusi tanítás. Merthogy ha létezik jogos, ám olykor csupán félreértésen alapuló kritika az egyházzal szemben, az éppen a kérlelhetetlen szigor hangsúlyozása a bűnösök irányába. Ferenc pápa, illetve a szinódus ezúttal újabb kísérletet tett arra vonatkozóan, hogy megváltoztassa ezt a képet, miközben ez nem jár a hitelvek feladásával. Amúgy ezzel sem találták fel a spanyolviaszt, hiszen Krisztus követői a kezdetek óta Isten határtalan irgalmáról próbálnak tanúságot tenni, még ha ez, valljuk be, nem is mindig sikerül. Ahogy a szentatya fogalmazott, a tan igazi védelmezői nem azok, akik a tanítás betűjét, hanem akik a szellemét, akik nem a formulákat, hanem Isten szeretetének és megbocsátásának ingyenességét óvják.

Ugyanez a logika érvényesül a melegekkel kapcsolatban. A püspökök elutasították a diszkriminációt, ám ismét tisztázták: az azonos neműek közötti viszonyt nem lehet házasságnak nevezni. Ez ugyanis úgymond már foglalt kategória. A tanítás, vagyis az irgalmasság parancsa tehát nem változott, a hang azonban frissebb. Kérdés, miként jelenik meg a hétköznapok szintjén.