Belföld
Kétezer-kétszáz határsértőt fogtak
Határhelyzet. Törökországból három-, Líbiából egymillió ember érkezne
Szép utat járt be a magyar határvédelem ügye. Kezdetben a „fasiszta módszer” volt rá a legfelkapottabb jelző a nyugati politikusoknál, míg mára eljutottunk oda, hogy leghangosabb kritikusaink is kerítést építenek, és megpróbálják saját jogrendszerükbe plántálni az idehaza július 5-én bevezetett új, mélységi határvédelmi rendszert. Míg tavaly a másfél millió illegális európai bevándorlóból négyszázezren keltek át a határainkon, addig az idén az első negyedévben 4965 illegális határátlépő volt, a második negyedévben 10 553, július 26-ig pedig összesen 17 823 határsértést történt – döntően a magyar–szerb határon. Az új, júliusban bevezetett szabályok hatályba lépése óta 2237 erőszakos határátlépést akadályozott meg a honvédség és a rendőrség.
Az új rendszerben azokat, akiket a határ nyolc kilométeres körzetében elfognak, visszakísérik a kerítéshez, majd megfelelő tájékoztatás után a határzáron található kapukon keresztül átküldik a túloldalra, amely még igen széles sávon hazánkhoz tartozik. A migránsoknak így lehetőségük van arra, hogy szabályosan forduljanak a hatóságokhoz. Idén 24 160 menekültkérelmet nyújtottak be az országban, és háromszázegy kérelmező részesült valamilyen védelemben. Az ENSZ adatai szerint az idén július végéig durván kétszázötvenezren érkeztek Európába, az utánpótlás pedig bőséges – Törökországban három-, Líbiában egymillió ember vár arra, hogy Európába jusson. Idehaza a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) adatai szerint alig hatszázan vannak nyitott, hétszázan őrzött befogadóállomásokon, és a déli határon bevezetett szigorítás és a nyugati határon folytatódó, kifelé tartó szivárgás miatt egyre kevesebb a menedékkérő.
Bicskén háromszázötvenen, Vámos- szabadiban kevesebb, mint kétszázan, Kiskunhalason félszázan, míg a tavasszal megnyitott körmendi táborban huszonöten tartózkodnak. Az őrzött befogadóállomások majdnem telt házzal üzemelnek, Kiskunhalason a lehetséges félezer hely majdnem megtelt, s Békéscsabán és Nyírbátorban is csaknem telt ház van.
A migrációs válság hatásait csökkenti, hogy Ausztria és a V4-tagállamok is rendőri erőkkel segítik a határvédelmet. A nemzetközi együttműködésnek köszönhetően nő az embercsempész szervezetek felszámolásának hatékonysága is. A bűnözők visszaszorításáért a Magyar Honvédség alakulatai is sokat tesznek. Úgy tudjuk, különösen szép eredményeket értek el például az elektronikai felderítők.
Bakondi: hatékony a mélységi őrizet
Tömeges, szervezett, agresszív és illegális a migráció, amögött az Iszlám Állam áll, amely háborút hirdetett Európa ellen – mondta Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója a Kossuth rádió Vasárnapi Újság című műsorában. Szerinte az unió intézményei gyengék, de egyre több nemzetállam ismeri fel, hogy küzdeni kell a terrorizmus ellen. A magyar hatóságok július 5-től mélységi határőrizetet vezettek be, azóta csaknem négyezer-kilencszáz határátlépési kísérlet történt a magyar-szerb határon. Ebből több mint háromezer-százat megakadályoztak, és körülbelül ezernyolcszáz embert kísértek vissza. Szerbiában mintegy négyezer olyan migránsról tudnak, aki már korábban át akart lépni a határon, vagy erre készül.