Belföld

Két újabb vádirat a törvényszék előtt

Tovább folyik a brókerper, Kulcsár Attila és társai büntetőügyében még az idén sem lesz teljes bizonyossággal elsőfokú ítélet

Az évtized bűnügye „kinőtte” jelzőjét, hiszen a 2003 nyarán kirobbant brókerbotrány megismételt elsőfokú eljárásában talán még 2015-ben sem lesz ítélet. S bár a Kulcsár Attila és társai nevet viselő alapügy befejeződhet, az eljáráshoz csatolt két újabb vádirat bizonyítását még le kell folytatnia a Fővárosi Törvényszéknek.

kulcsar
Kulcsár Attila 2008-ban. Nem egyszerű jogi eset. Eddig százötven tanú és több ezer oldalas iratanyag (Fotó: Hegedüs Róbert)

Négy esztendővel ezelőtt – 2010 decemberében – kezdték elölről az évtized bűnügyének tartott, Kulcsár Attila nevével fémjelzett brókerügy elsőfokú bírósági tárgyalását, ám lapunk megkeresésére, hogy mikor várható új első fokú ítélet, még a büntetőügyet tárgyaló Fővárosi Törvényszék sem tudott határozott időpontot mondani. Válaszukban úgy fogalmaztak: „A teljes bizonyítási eljárás befejezését követően lesz ítélet.”

A büntetőper a jövő kedden folytatódik, március végéig tíz tárgyalási napot tűztek ki, ám ez korántsem jelenti az eljárás befejezésének ígéretét. Az alapügyben ugyanis – egy korábbi tőkepiaci szakértő halála miatt – új szakértőt rendelt ki a bíróság, s a szakértő meghallgatása még nem fejeződött be. Az ügy elhúzódását azonban sokkal inkább az okozza, hogy 2012-ben és 2014-ben az ügyészség két újabb vádiratot nyújtott be a K & H-ügyben érintett vádlottakkal kapcsolatosan, s ezeket a vádiratokat – a védők kérésére – a Fővárosi Törvényszék bírói tanácsa a közelmúltban, 2014 novemberében egyesítette az alapüggyel. A K & H-ügy egyes szereplőit a két új vádiratban részben különösen nagy értékre, üzletsze­rűen elkövetett pénzmosással, míg másokat hűtlen kezeléssel és pénzmosással vádolt meg az ügyészség.

Az egyesített ügyekben vádlotti és tanúkihallgatásra még egyáltalán nem került sor – tájékoztatta lapunkat a bíróság sajtóirodája.

A négy éve tartó büntetőperben egy vádlott esetében egészségügyi okokból felfüggesztették, míg egy másik vádlott halála miatt pedig megszüntették az eljárást. A büntetőperben tizenöt – köztük igazságügyi orvos, tőke-, pénzpiaci, adó-, könyv-, pénzügyi intézményi és vegyész – szakértőt rendelt ki és hallgatott meg a bíróság. A tanúk száma megközelíti a százötvenet, meghallgatásuk és szembesítésük több mint két évet vett igénybe. Az ügyben több ezer oldalnyi iratot ismertettek, a váddal érintett gazdasági társaságok, pénzintézetek szerződéseit, üzletszabályzatait, ügyféldossziéit, a pénzmozgások számla-, értékpapír-átvezetések kivonatait, igazgatósági ülések jegyzőkönyveit.

Az eljárás során az ügyész, a vádlottak és a védők több mint száz bizonyítási és járulékos jellegű – kényszerintézkedésről, lefoglalásról, zár alá vételről döntés, tanúkutatás, szakértő-, tolmács-, védőkirendelés – indítványt tettek, amelyeket a bíróságnak el kellett bírálnia, és fellebbezés esetén a Fővárosi Ítélőtáblához felterjesztenie – írták lapunknak annak kapcsán, mi volt az oka annak, hogy a megismételt eljárás már több mint négy éve tart.

Mint ismert, az ügy elsőrendű vádlottjának, Kulcsár Attilának a terhére a korábbi elsőfokú ítéletben azt rótták, hogy 1998 és 2003 között a K & H Equitiesnél szabálytalanul forgatta magánszemélyek és állami vállalatok pénzét, s ezzel a sikkasztással a vádhatóság szerint nyolcmilliárd forint kárt okozott. A Fővárosi Ítélőtábla másodfokon ízekre szedte az ítéletet, s új büntetőeljárást rendelt el.


Még a nyár előtt ítélkezhetnek a Hagyó-perben

BK

Még a nyári ítélkezési szünet előtt első fokú ítéletet tervez hozni Hadnagy Ilona bírói tanácsa Hagyó Miklós és társai büntetőügyében – mondta lapunknak Sárközy Szabolcs, a Kecskeméti Törvényszék szóvivője.
A BKV-per, amelyben a volt szocialista főpolgármester-helyettest és tizennégy társát másfél milliárd forintos vagyoni hátrány okozásával vádolják, február 10-én és 12-én folytatódik, mint a szóvivőtől megtudtuk, újabb tanúk meghallgatásával.

A büntetőperben százhúsz tanút hallgat meg a bíróság azokkal a szerződésekkel összefüggésben, amelyeket 2007-ben és 2008-ban kötöttek meg a BKV vezetői, s amelyekről a vádirat azt állítja, azok szükségtelenek voltak a közlekedési vállalat számára. Hagyó Miklós – fogalmazott az ügyész – kifizetőhelyként, „fejőstehénként” tekintett a BKV-ra, amelynek közpénzei az ő személyes és politikai jellegű kiadásait voltak hivatva fedezni.

A perben több vádlott is visszavonta nyomozati szakban tett vallomását, a vádhatóságot kényszervallatással vádolva meg. Ennek kapcsán az ügyész már tárgyaláson bejelentette: „Kétséget kizáróan megígérhetem, ha az eljárás jogerősen befejeződik, a hamis vádra vonatkozó állításokat hivatalból kivizsgáljuk.” A volt szocialista főpolgármester-helyettest bűnszervezet fejeként, felbujtóként elkövetett hűtlen kezeléssel, hivatalos személyként elkövetett vesztegetéssel, hivatali visszaéléssel és zsarolással is vádolják, amelyekért a Btk. alapján halmazati büntetésként húsz év börtönbüntetés is kiszabható.


Értékbecslés következik Sukoró-ügyben

KD

Ingatlanforgalmi szakértő tanúkénti meghallgatásával folytatódik január 19-én a sukorói telekcsere büntetőpere a Szolnoki Törvényszéken – értesült lapunk. A szakértő véleménye azért lehet fontos, mert az ügyészség szerint a 2008-as, a Gyurcsány-kormány idején kötött kontraktussal 1,3 milliárd forintos kár érte volna az államot. A vádiratban idézett értékbecslések ugyanis kimutatták: ekkora volt az értékkülönbség az állam által biztosított, Velencei-tó melletti terület és Joav Blum izraeli-magyar üzletember pilisi, illetve albertirsai gyümölcsösei között. A vádlottak bűnössége szempontjából tehát kulcskérdés, hogy a bíróság elfogadja-e az ügyészségi számításokat, mivel a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. által készített szerződésben szereplő értékek ettől eltérőek voltak.

A büntetőper 2013. január 7-én kezdődött: a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) 2012 nyarán emelt vádat Tátrai Miklós, az MNV volt vezérigazgatója, Császy Zsolt, az MNV volt értékesítési igazgatója, Markó Andrea, a Pénzügyminisztérium volt szakállamtitkára, F. Zsolt értékbecslő és V. Bálint ügyvéd ellen. Tátrait, Császyt, Markót és F. Zsoltot különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének kísérletével vádolják, ezt a KNYF szerint Tátrai és Markó tettesként, Császy és F. Zsolt bűnsegédként követte el. V. Bálintot kétrendbeli közokirat-hamisítás bűntettével vádolják. Ismeretes, a Kúria polgári peres eljárásban jogerősen is semmisnek, egyben jogszerűtlennek mondta ki a csereügyletet.


Helyszíni szemle a tévé ostromáról

BR

A jövő hét kedden folytatódik a Fővárosi Törvényszék katonai tanácsa előtt a 2006. őszi rendőri mulasztások kapcsán indult büntetőper, amelynek fő vádlottjai Bene László egykori országos és Gergényi Péter volt budapesti rendőrfőkapitány – tudta meg lapunk Póta Pétertől, a törvényszék szóvivőjétől. A bíróság összesen huszonhárom tárgyalási napot tűzött ki, az utolsó tárgyalás a tervek szerint április végén lesz. Ha a tervezett és kitűzött tárgyalási napok után a bíróság be tudja fejezni a bizonyítási eljárást, úgy azt a határozathozatal követi – tette hozzá a szóvivő.

A bizonyítási eljárás január 13-tól március 12-ig további tanúk meghallgatásával folytatódik. Ennek keretében február 17-én előbb az úgynevezett „Ignácz-bizottság” majd a „Papp-bizottság” valamennyi tagját meghallgatják. Az MTV székházának 2006. szeptember 18-i ostroma kapcsán a bíróság március 12-t követően helyszíni szemlét tervez az épületnél. A törvényszék emellett politikusokat is meghallgatna tanúként, ahogy ezt tette az eljárás korábbi szakaszában is. Az ő idézésük folyamatban van, erről a szóvivő nem árult el részleteket. Ahogy korábban megírtuk, a bíróság Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnököt is be akarja idézni.

Az ügyészség tizennégy egykori és jelenlegi rendőr ellen emelt vádat, elsősorban elöljárói intézkedés elmulasztása miatt a 2006. őszi események kapcsán. A vádhatóság ezzel együtt csak felfüggesztett szabadságvesztést kért Gergényiékre, akik az eljárás során eddig tagadták bűnösségüket.