Belföld

Készenlétben a mentőszolgálat

Rendben zajlik a migránsok egészségügyi ellátása

Eddig nem merültek fel pluszigények a bevándorlók egészségügyi ellátásával összefüggésben, ám folyamatosan követjük a változásokat – reagált lapunk megkeresésére az egészségügyi államtitkárság, ahonnan tájékoztattak arról is, hogy elővigyázatosságból a szentesi kórházban új fertőzőosztály megnyitását indították el, annak ellenére, hogy egyelőre nincs rá szükség.

Kifejtették, a menekültstátust kérők szűrését kormányrendelet alapján a migráns tartózkodási helye szerinti illetékes járási tiszti főorvos végzi. A bevándorlók további egészségügyi ellátásáról a befogadóállomáson és menekülttáborokban gondoskodnak, ahol igény szerint háziorvosi alapellátást biztosítanak. Ugyanitt – a rendőrségi őrzött szállásokhoz hasonlóan – a járványügyi és közegészségügyi feladatokat a Rendvédelmi Közegészségügyi-járványügyi Szolgálat látja el, amely „szorosan együttműködik a népegészségügyért felelős szervekkel”. Amennyiben bármelyik bevándorló az alapellátáson túl szakellátásra is szorul, automatikusan kikerül a befogadóhely egészségügyi hálózatából, s azon kívül kapja azt meg.

Az államtitkárság tájékoztatása szerint a menekültek ellátásához kapcsolódó feladatokat a kormányhivatalok látják el, ám eddig sem a rendvédelmi szervek, sem a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal nem kereste meg az illetékes Országos Tisztifőorvosi Hivatalt pluszigényekkel. Beszámoltak arról is, hogy az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) teljes kapacitásával folyamatosan készenlétben áll, ám a mentők esetszáma az érintett térségben számottevően nem emelkedett. „Az OMSZ folyamatosan, naponta felméri a szükségleteket, és ha kell, megerősíti a készenlétet, hiszen a sürgősségi ellátás minden rászorulónak állampolgárságtól és jogviszonytól függetlenül biztosított” – közölték.