Belföld

Képzési reform felmenő rendszerben

Cseresnyés: Június eleje óta elérhetők a szakgimnáziumi tanterv tervezetei

Könnyebbé válik a szakgimnázium elvégzése után a felsőfokú szakirányú továbbtanulás Cseresnyés Péter munkaerőpiacért felelős államtitkár szerint. Meghirdette szeptemberben induló képzéseit az Országos Betegjogi, Ellátottjogi, Gyermekjogi és Dokumentációs Központ.

Új szakképzési rendszer indul szeptemberben, amelyben a szakgimnáziumi kerettantervi struktúra felmenő rendszerben épül ki, így egyelőre csak az első évfolyamot érinti – hangsúlyozta tegnap Cseresnyés Péter munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkár. Hozzáfűzte, a szakközépiskolai kerettantervek a korábbiakhoz képest nem változtak. Kiemelte viszont, hogy a szakgimnáziumokban oktatott ismeretek tantervtervezetei június eleje óta már elérhetők a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal honlapján. Az államtitkár rámutatott, hogy a szakgimnázium elvégzése után is van lehetőség a diploma megszerzésére, sőt a korábbi rendszerhez képest könnyebbé vált a felsőoktatási szakirányú továbbtanulás, illetve a tanulók az érettségi vagy a technikus szak elvégzése után rögtön Országos Képzési Jegyzésben (OKJ) elismert képesítések birtokában léphetnek a munkaerőpiacra.

Képzéssel kapcsolatos hír, hogy az Országos Betegjogi, Ellátottjogi, Gyermekjogi és Dokumentációs Központ friss tájékoztatója szerint az ősztől széles spektrumú képzéseket indítanak az egészségügy, a szociális és a gyermekvédelem területén dolgozóknak, valamint felsőoktatási intézmények hallgatóinak. Az úgynevezett klinikai audit képzések „az egészségügyi szolgáltatók hatékony működését és a betegbiztonság javulását segítik”, a megtervezéshez, lebonyolításhoz és értékeléshez pedig a pilot program iránt érdeklődők – főként egészségügyi intézmények felső és középvezetői, osztályvezető főorvosok, főnővérek – gyakorlati támogatást kapnak.

Emellett, a korábbi évekhez hasonlóan, szeptemberben a központ jogvédelmi képviselő képzései is újraindulnak, ezekre többek között orvosok, ápolók, védőnők, gyógyszerészek, jogászok, szociális munkások, szociálpolitikusok, pedagógusok, hittantanárok jelentkezhetnek. A képzési program általános ismeretek része mindhárom jogterületen azonosan jogi, pszichológiai és kommunikációs ismeretekből áll, további hatvan óra a beteg-, ellátott- és gyermekjogi speciális ismeretek bővítését segíti. Az ingyenes kurzuson területenként huszonöt fő részvétele lehetséges.